Capital'e abone olun.

Hedef sıfır

Büyük sahil şehirleri, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesine büyük önem veriyor.

Son Güncelleme: 01.08.2013

Şehirler önde gelen CO2 salımı üreticileri olmalarıyla meşhurdur. Ancak dünyanın dört bir yanındaki pek çok şehir bugün bu gerçeğin farkına varmış durumda ve kendi karbon ayakizlerini azaltacak adımlar atmakla meşgul. Yeni Delhi'de kar fırtınaları, Tokyo'da alışılmadık dolu kasırgaları, NewYork'un merkezinde devasa boyutlarda su taşkınları... Bütün bunların, Roland Emmerich'in Yarından Sonraki Gün isimli felaket kurgulu Holywood filminde resmedilen sahneler kadar müthiş kıyametlere neden olması uzak bir ihtimalmiş gibi görünüyor. Ancak küresel ısınmanın sonuçlarının dramatik boyutlarda olacağı konusunda genel bir mutabakat da yok değil. İklim değişikliğinin su tedariği, kamu sağlığı ve çevre gibi çeşitli alanlarda çok önemli etkileri olacak.

Büyük sahil şehirleri, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesine büyük önem veriyor. Zaten aslında üzerlerine düşen özel bir sorumluluk da var çünkü sera gazı salımlarının yüzde 70'inden fazlası kentsel alanlarda üretiliyor. Neyse ki metropolitan bölgelerindeki yüksek nüfus yoğunluğu, kaynakların çok daha verimli kullanımı konusunda belli avantajlarda sağlıyor.

Daha şimdiden elimizde CO2 salımını azaltacak teknolojiler mevcut. Bu gerçek, McKinsey ile Siemens tarafından ortaklaşa yürütülen ve Londra'daki azaltım faaliyetlerini inceleyen bir araştırma tarafından da teyid ediliyor. Bu araştırmada, eldeki mevcut teknolojilerin kullanımıyla 2025 yılına kadar toplam salımların 1990 seviyesine göre yüzde 44 oranında düşürülebilmesinin mümkün olduğu sonucuna varılıyor. Bu sayede Londra, bahsedilen dönem için kendine belirlediği yüzde 60'lık salım kesintisi hedefine bir adım daha yaklaşabilir. Bu araştırmada ayrıca CO2 salımlarını azaltmak için kullanılan teknolojilerin yaklaşık üçte ikisinin, başlıca enerji maliyetlerindeki düşüş sonucunda, kendi kendilerini amorti edebilecekleri de tespit edilmiş.

Dünyanın her yerindeki şehirler artık CO2 salımlarının yerel bazda azaltılması için ihtiraslı hedeflere sahip. İklimin korunmasında öncülük yapanlardan biri de, 2025 yılına kadar karbon nötr olma hedefi koyan Kopenhag. Pratikte bunun anlamı, şehrin CO2 salımlarını mümkün olduğunca azaltmak için çeşitli stratejiler uyguluyor olması ve diğer yandan da geriye kalan açığını kapatmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapması. Kopenhag'ın şu anda yıllık CO2 salımı yaklaşık 1,9 milyon metrik ton. Hedefi ise 2025 yılına kadar bu rakamı 1,2 milyona düşürmek. Önlemler arasında, eski kömürle çalışan enerji tesislerinin yerine rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, bi-yokütle ve atık yakımı tesislerinin kurulması var.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER