Capital'e abone olun.
İNOVASYONU YENİDEN KEŞFETMEK

İnovasyonu yeniden keşfetmek

Teknolojik keşif kollarının endüstrideki eğilimlerle sürekli olarak dirsek teması halinde olmaları ve aynı zamanda mükemmel sosyal becerilere de sahip olmaları gerekir, çünkü bu sektörün can suyunu fikirlerin çabucak paylaşılması oluşturur.

Son Güncelleme: 01.12.2013

İnovasyon süreçleri köklü şekilde değişiyor. İnternet üzerindeki bilimsel ağlar, daima çevrimiçi olan aktif bir yeni kurulmuş teknoloji şirketleri manzarası ve gelişmekte olan ekonomilerin giderek artan inovasyon gücü, şirketleri yeni meydan okumalarla yüzleşmeye zorluyor.

Siemens, harici ortaklarla kurulacak işbirlikleriyle her geçen gün daha fazla ilgileniyor. "Pforzheim'a olan yolculuk tamamlandı, sağ salim Grandma'ya varabildik." 1888'de, Almanya, Pforzheim'dan Mannheim'a gönderilen bu telgraf, otomobilin doğuşunu ve dünyayı baştan aşağıya değiştirecek bir başarı öyküsünü müjdeliyordu.

Bertha Benz, tüm dünyaya geleceğin beygirsiz taşımacılıkta olduğunu göstermek için oğullarıyla birlikte kocası Carl Benz'in üç tekerlekli Patent Motorcar Number 3 model otomobiline binmişti.

Bertha kocasının bu icadına o kadar içtenlikle inanmıştı ki, onun araştırmalarının finansmanına yardımcı olmak için çeyizindeki altınları bozdurmayı bile teklif etmişti. Pforzheim yolunda bir eczaneden bir parça yakıt yani hafif benzin almıştı. Bu hikâyenin popülaritesini hiç kaybetmemesinin bir nedeni de, parlak bir fikrin aslında bir fikri başarılı bir inovasyona dönüştüren upuzun bir sürecin sadece başlangıcı olduğu gerçeğini dokunaklı bir biçimde betimlemesiydi. 

Mucitler yaratıcılığın verdiği haz, tutku ve maddi kazanç ümidiyle tetiklenirler. İlk andan itibaren Werner von Siemens için de icatları aracılığıyla para kazanmak önemli bir motivasyondu.

Erkek kardeşi Carl'a yazdığı bir mektupta şöyle diyordu: "Gençliğimden beri tıpkı Fuggers'inki gibi sadece bana değil ama benim soyumdan geleceklere de güç ve prestij kazandıracak global bir şirket sahibi olmanın hayalini kurmuşumdur." Von Siemens 1847 yılında, işaretli telgrafı icat etmiş ve 1866'da da elektriğin zafer yürüyüşünü başlatan elektrodinamiğin temellerini atmıştı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: siemens,İnovasyon,şirket,teknoloji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER