Capital'e abone olun.
KARBONDİOKSİT SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE KORKUTUCU HAVA OLAYLARI ÇOĞALIR

Karbondioksit seviyesi yükseldikçe korkutucu hava olayları çoğalır

Prof. Peter Höppe "Olağanüstü hava koşulları yüzünden ortaya çıkan olayların sayısı son 30 yıl içinde yaklaşık üçe katlanmış durumda" diyor.

Son Güncelleme: 01.04.2014

59 yaşındaki Profesör Peter Höppe, üniversitede meteoroloji ve insan biyolojisi eğitimi aldı ve fizik bölümünde doktora yaptı. Prof. Höppe şu anda, dünyanın en büyük reasürans şirketi olan Munich Re Kurumsal İklim Merkezi Jeolojik Riskler Araştırmaları Bölümü'nün Başkanı olarak çalışıyor.

Daha öncesinde ise Münih'teki Ludwig Maximilian Üniversitesi'nin biyo-iklimbilimi, uygulamalı meteoroloji ve meslek ile çevre hekimliği alanlarında çeşitli pozisyonlarda çalışmıştı. Dr. Höppe aynı zamanda ABD'deki Yale Üniversitesi ile Avusturya, Viyana'daki Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nde de araştırmalar yürüttü. Ayrıca 2007 yılından bu yana Ba-varya Eyalet Hükümeti'nin Global Isınma Danışmanlık Kurulu üyeliğini de yürütüyor.

Son yıllarda ABD, Sandy ve Katrina gibi kasırgalarla vurulurken, Almanya da 2013 yılında yine şiddetli sel baskınlarına maruz kaldı. Acaba "yüzyılda bir olan" bu gibi olaylar artık daha sık yaşanır hale mi geldi? Yoksa sadece medya bunları eskisine kıyasla daha mı fazla gündeme getiriyor?

Höppe: Bugün gerek internet gerek sosyal medya aracılığıyla olağanüstü hava şartlarıyla ilgili çok daha fazla miktarda bilgiye erişilebileceği yadsınamaz bir gerçeklik. Nitekim sonuçta bizde bu gibi olayların çok daha sık yaşandığı gibi bir izlenim oluşuyor.

Ancak bir hayli hasara neden olan hava koşullarına bağlı olayların gerçekten artmakta olduğu da bir gerçek. Bizim global doğal felaketler ve neden oldukları hasarlarla ilgili veritabanımıza göre, olağanüstü hava koşulları yüzünden ortaya çıkan olayların sayısı son 30 yıl içinde yaklaşık üçe katlanmış durumda.

Özellikle dikkat çeken ise sel baskınlarındaki artış. Ayrıca kasırgalarda da büyük miktarlarda artışlar kaydedilmiş, 1980 yılından bu yana görülen kasırga sayısı yaklaşık yüzde 250 oranında artmış. Diğer taraftan, depremler, volkanik patlamalar ve tsunamiler gibi jeofiziksel olaylarda ise kayda değer boyutta ciddi bir artış yaşanmamış.  

Etiketler: doğal felaket,meteoroloji,kasırga,hava koşulları

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER