Capital'e abone olun.
MOBİLİTENİN GELECEĞİ

Mobilitenin geleceği

Yüzyıllardır üzerine kafa yorulan mobilite, yeni teknolojilerle daha sürdürülebilir hale geliyor.

Son Güncelleme: 01.07.2013

Lojistikten toplu ulaşıma her alanda geliştirilen çözümler sayesinde geleceğin şehirlerinde hayat çok daha kolay olacak. Çin 2050: Bu restoran, Tiger Tower şehrinde bulunup bulunabileceklerin en iyilerinden biri. Kullandığı bütün ürünler restoranın bulunduğu binanın kendi dikey bahçelerinde yetiştiriliyor. Uzman lojistik hizmetleri becerisi sayesinde burada en sıra dışı yemek taleplerine bile cevap vermek mümkün.

Shi, sık bir bitki örtüsü arasından güç bela yolunu bulmaya çalışmaktadır. Hava çok sıcak ve nemlidir, ayrıca lastik botlarına killi toprak yapışmaktadır. Shi, sağ elinde içi çeşitli meyve ve yemeklik otlarla dolu söğüt ağacından yapılma bir sepet taşımaktadır. Sol eliyle ise ensesine bir şaplak atarak oraya konmuş bir sivrisineği öldürür. Shi, eline yapışan bu böceğe iğrenerek bakar. Patikadan saptığından beri yolunu şaşırmıştır. Aslında tek yapmak istediği bir parça kişniş bulmaktı! Düz, şeffaf bir kol saatine benzeyen bir cihaz olan iletişimcisine doğru seslenerek, "Li, bu kan emiciler nasıl olup da buralara kadar gelebildi?" diye sorar. "Kendi bahçemde bu haşaratlardan hiçbirini görmek istemiyorum, özellikle de bu binanın 30'uncu katı olan burada!"
Shi derin bir iç çeker. Tam karşısında asla içinden geçilmesine izin vermeyen yeşil bir duvar gibi duran yoğun bir bambu korusu vardır. Bu arada Shi'nin botlarını bir tavuk gagalamaktadır, Shi onu hafifçe iterek yana yatırır ve kışkışlayarak ona bakar. Bu aşçıbaşı kendi kendine yüksek sesle şöyle düşünür: "Pekala demek ki bu işi taze kişniş olmadan yapmak zorunda kalacağım." Belki de asistanı Li, bir kat aşağıdaki mutfakta bir yerlerde bir parça sotalamıştır diye düşünür. Bu durum gerçekten de çok can sıkıcıdır. Çünkü yeni TigerTower'daki Shi'nin lokantasının inanılmaz bir itibarı vardır. Bu metropolde başka hiçbir restoran bu kadar taze ürünler sunamaz, çünkü Shi bütün yemeklik malzemelerini kendi bahçesinden tedarik etmektedir.

Shi'nin büyük bir uzmanlıkla pişirdiği sebzeler, egzotik meyveler ve şifalı otların hepsi, misafirlerinin başlarının birkaç metre üstünde ve doğal olarak birkaç kata kadar yükselmelerine izin verilen dikey bahçelerde yetiştirilmektedir. Bu bahçeler apartmanın tamamının bütün yiyecek ihtiyacını karşılar. Shi, ara sıra bahçelerde başıboş dolaşan tavuklardan yapılmış yemekler de sunar, ancak kullandığı hayvansal ürünlerin çoğu TigerTower'ın birinci katındaki soğuk hava depolarından gelir. Bu gökdelenlerdeki "depolara" küçük elektrikli kamyonlar ile sofistike bir lojistik sistemi temelinde günlük bazda teslimatlar yapılır. İçinde Shi'nin restoranının da olduğu binada müşterilerin bundan sonra tek yapmaları gereken, sipariş ettikleri ürünleri gidip birinci kattaki soğuk hava deposundan almaktır.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER