Capital'e abone olun.
NEDEN VERİ SİNERJİLERİ, DAHA FAZLA GÜVENLİK ANLAMINA GELİR?

Neden veri sinerjileri, daha fazla güvenlik anlamına gelir?

Gelecekte emniyet ve güvenlik sistemlerinden gelen veri akışları, her geçen gün birbirleriyle daha entegre olacak.

Son Güncelleme: 01.05.2014

İster tek bir binayı veya havaalanını ister bir şehrin tamamını kapsıyor olsun, günümüz emniyet ve güvenlik sistemleri giderek birbirlerinden bağımsız çalışma eğiliminde. Gelecekte bu gibi sistemlerden gelen veri akışları, her geçen gün birbirleriyle daha entegre olacak.

Bu sayede eşgüdümlü ve optimum planlamanın, daha iyi kaynak kullanımının ve potansiyel anlamda riskli durumların öngörülmesinin önü açılmış olacak. Güvenlik sektörü, geleneksel olarak algılayıcılar, kameralar ve duman dedektörleri gibi birbirlerinden bağımsız çalışan sistemlere bel bağlar.

Burada kullanılan teknolojiler, belirli güvenlik tanımlarının yapılmış olduğu bir binanın belirli bölgelerini izler. Ne zaman bir anormallik tespit edilse derhal alarm çalmaya başlar. Bu yaklaşım diğer pek çok şeyin yanı sıra giriş-çıkış kontrolünde, güvenlik kameralarında ve yangın alarm sistemlerinde kullanılır.

Almanya'daki Leipzig Üniversitesi'nin Bibliotheca Albertina kütüphanesinde, milyonlarla ifade edilen sayıda son derece değerli kitaplar ve dergilerden oluşan koleksiyonları korumak için Siemens'in kurduğu özel güvenlik sistemlerinden faydalanılmaktadır.

Burada pencereler, kapılar ve vitrinlerdeki sensörlerin yanı sıra sismik sensörler, hareket algılama sensörleri, kameralar, duman ve sıcaklık detektörleriyle de bu kütüphanenin edebi hazineleri sürekli olarak gözetlenmektedir.

Ancak Siemens Bina Teknolojileri'nde bir güvenlik sistemleri uzmanı olarak çalışan Peter Löffler'e göre, güvenlik seviyesi daha da üst sınırlara yükseltilebilir. O, giriş-çıkış kontrolü ve güvenlik kamerası sistemleri gibi daha önceleri birbirlerinden bağımsız çalışan sistemler tarafından üretilen verilerin birleştirilmeleriyle daha gelişmiş bir güvenlik seviyesine ulaşılabileceğine dikkat çekiyor.

Löffler, "Mesela bir güvenlik sistemi birilerinin bir kapıyı zor kullanarak açmaya çalıştığını anladığında derhal bu kapıya yakın kameraları harekete geçirerek orada yaşananları otomatikman kaydetmeye başlayabilir" diyor. Bu gibi nedensel ilişkiler ve ilgili iş akışları, tüm detaylarıyla önceden tanımlanabilir ve bir bina yönetim sisteminde kaydedilebilir.

Birleştirilmiş veriler ve optimum sonuçlar. Kapsayıcı bir platform oluşturmak için tek tek bütün alt sistemleri birbirine bağlayan Siemens güvenlik sistemleri, bu alanda bugüne kadar kat edilmiş mesafede dev bir adım daha atılmasını sağlamaktadır.   
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler: güvenlik sistemleri,kamera,sensör,teknoloji

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER