Capital'e abone olun.
OLAĞANÜSTÜ VERİMLİLİK

Olağanüstü verimlilik

Orta Texas'daki Dell Çocuk Tıp Merkezi dünyanın ilk LEED Platin Hastanesi olma özelliğine de kavuştu

Son Güncelleme: 01.04.2011Orta Texas'daki Dell Çocuk Tıp Merkezi, ABD Yeşil Binalar Konseyi tarafından LEED (Enerji & Çevresel Tasarım Liderliği) Platin Sertifikası'yla ödüllendirilmiş dünyanın ilk sağlık tesisi. Texas Austin'de, 46 bin metrekareden geniş bir alana yayılan bu tesis, bölgedeki en büyük çocuk hastanesi. Dell'in kampüsü, Orta Texas'daki en büyük sağlık tedarikçisi olan Selon Hastaneler Ailesi'nin bir parçası olarak Temmuz 2007'de açıldı.
Hastaneler devasa birer enerji tüketicisidir. ABD Enerji Bakanlığı tarafından 2009 yılında hazırlanan istatistiklere göre, ABD'deki hastaneler ticari ofis binalarından 2,5 kat daha fazla enerjiye gerek duyuyor ve karbondiyoksit salınımları da 2,5 kat fazla oluyor. Selon'da bina sistemleri ağ mühendisi, LEED AP (Akredite Profesyonel) proje yöneticisi ve PE (Profesyonel Mühendis) vasıflarına sahip Phil Risner, tüm bunların LEED başarısını çok daha anlamlı kıldığını söylüyor. Risner, "Hastalarımız kadar çalışanlarımız için de optimum bir çevre yaratmaya çalıştığımızdan, LEED Platin konusunda özel bir vizyonumuz var. Yeşil olmanın hem çevreye hem sağlık hizmetleri sunma kapasitemize pozitif etkileri olacağından en ufak bir kuşkumuz bile yoktu" diyor.
AIA (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) ve Selon'un LEED AP Tasarım & İnşaat direktörü olan Alan Bell de aynı duyguları paylaşıyor. Bell, "169 yataklı bu tesisin bazı bölümleri 2007 ortasında açılmıştı. Ardından 2 yıl sonra, 2009 başlarında resmi LEED Platin sertifikamızı aldık. Bu hedefi tutturabilmek için sürdürülebilir alan geliştirme, etkin su tüketimi, enerji ve atmosfer, hammaddeler ve kaynaklar, bina içi hava kalitesi, inovasyon ve tasarım olmak üzere 6 kilit LEED kategorisinde değerlendirmeye tabi tutulduk" diyor.

Eksiksiz çözüm. Selon, yeni tesisinin her tarafında kurulacak Siemens'in APOGEE bina otomasyonu ve kontrol sistemleri için Siemens Bina Teknolojileri Bölümü'nü seçmişti. APOGEE, içinde yangın algılama, alarm, acil durum ve havalandırma kontrol sistemlerinin olduğu komple bir bina sistemi ve enerji kontrol çözümüdür.
Sistem, güvenli erişim, çalışanların iletişimi, acil enerji tedariği, yangın algılama ve söndürme, IT ve elbette aydınlatma kadar birbirinden farklı sistemlerin kolaylıkla birbirlerine entegre edilmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bina Teknolojileri Bölümü; Dell hastanesinde aralarında pompalar, vantilatörler, soğutma sistemleri, sıcak su sistemleri ve kliniğin rehabilitasyon merkezindeki 60 bin litrelik terapi havuzu dahil olmak üzere enerji tüketim kaynaklarının tamamını izler. Austin'in astropikal hava koşulları, bina içi hava kalitesinin muhafaza edilmesi bakımından ciddi bir meydan okumadır. Bu durumu dikkate alan Siemens Bina Teknolojileri Bölümü, Dell'deki havanın iklimlendirilmesini ve dışarıdan içeriye hava
akımını dikkatle takip etmenin yanı sıra havalandırma sistemlerinin önceden belirlenmiş ayarlarda çalışmalarını da sağlar. Bu sistem, tesis genelinde herhangi bozulan bir cihaz veya herhangi bir yerdeki anormal durumlar için otomatik olarak günlük bazda raporlar hazırlar. Bu raporlar da teknik servis mühendislerinin, bir yandan sistemleri optimum seviyede çalıştırmalarına diğer yandan havanın temizliği ve kalitesiyle ilgili düzenleyici kurallara uyumlu olmalarını sağlamalarına yardımcı olur.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER