Capital'e abone olun.
SANAL ORTAMDA OLUŞTURMAK

Sanal ortamda oluşturmak

Siemens mühendisleri, kendi yenilikçi mühendislik tekniklerini sınamak için Mayorka'daki bir tesisi sanal dünyada geliştirdi.

Son Güncelleme: 01.05.2014

Bugün çok sayıda kuraklığa yatkın bölge, kendilerine su temin etmek için deniz suyunun tuzdan arındırılmasına bel bağlamış durumda. Bu gibi yerlerden biri de Siemens teknolojileriyle donatılmış bir fabrikanın artık örnek bir tesis olarak gösterildiği Mayorka.

Siemens mühendisleri, kendi inovasyoncu mühendislik tekniklerini sınamak için bu tesisi sanal dünyada geliştirdi.İberya Yarımadası'nın hemen hemen her yerinde su fevkalade değerli bir kaynaktır. Ve İspanya'nın başı, alarm zillerini çaldıracak sıklıkta yaşanan aşırı kuraklıklarla bir hayli dertte olduğundan, su eğer içilebilir olma özelliğini taşıyorsa gerçekten çok değerlidir. Boş su rezervleri, karneye bağlanmış içme suyu ve kurumuş tarlalar artık İspanya'daki yaşama has yaygın özellikler.

Diğer taraftan içilebilir su kıtlığı sayesinde İspanyollar deniz suyunun tuzdan arındırılması konusunda çok ciddi bir uzmanlık da kazanmış durumda. Zira bu ülkenin alabildiğine geniş sahil şeritlerinden kullanabileceği yığınla deniz suyu var.

Siemens Endüstri'den Dr. Andreas Pir-sing, "İspanyol hükümeti birkaç yıl önce içilebilir su kıtlığına karşı bir çözüm bulmak için özel bir geliştirme programı başlatmıştı. Bu programın bir parçası olarak, Akdeniz sahilleri boyunca yaklaşık 30 tane yeni tuzdan arındırma tesisi kurulmuştu.

Bu hükümet, ilgili ihaleleri dağıtırken yerel şirketleri kayırarak onların üstün bir seviyede uzmanlık sahibi olmasını sağlamıştı. İşte bu uzmanlık, şimdi son derece başarılı bir şekilde dünyanın geri kalanına ihraç ediliyor" diyor.

Uzmanlar içilebilir su krizinin çok daha kötüleşmesini bekliyor ki bu durumun tuzdan arındırma pazarı için çok ciddi gizli anlamları var. Her ne kadar 2012 yılı itibariyle bu pazarın sadece 18,4 milyar dolarlık bir hacmi olsa da 2020 yılına gelindiğinde Companies&Markets onun pazar hacminin 50 milyar doları aşacağını tahmin ediyor.

Siemens dünyanın her yerinde bu pazarda varlık gösteriyor. Siemens mühendisleri Singapur'da enerji tasarruflu tuzdan arındırma teknolojileriyle ilgili olan ve devlet tarafından düzenlenmiş Singapore Challenge yarışmasında şampiyonluğu kimseye kaptırmadı.

Pirsing, "Siemens ayrıca İspanyol hükümetinin geliştirme programına da katılmıştı. Burada bizim Endüstri Sektörü'müz birkaç tesisi otomasyon teknolojileriyle donatmıştı. Bu tesislerden biri Mayorka Adası'ndaki Alcu-dia'da bulunuyor" diyor. Mayorka, popüler birtatil beldesi olarak deniz suyunun tuzdan arındırılmasına fevkalade bağımlı bir yer.

Çünkü bu adada tuzlu yeraltı suyunun üstünde "yüzen" sadece tek bir tane ve çok ince içilebilir su tabakası vardır. Bu yeraltı su tabakası yığınla turiste yeterince içilebilir su sağlanmasına kesinlikle yetmiyor. Alcudia'daki tesis, içilebilir suyu ters ozmoz aracılığıyla üretiyor.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: kuraklık,içme suyu,sanal dünya,su kaynakları,arındırma

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER