Capital'e abone olun.
ŞEHİRLERİ GÜVENİLİR KILMAK

Şehirleri güvenilir kılmak

Ekim ayındaki Sandy Kasırgası başarabilmişti. Ancak sekiz milyon nüfuslu bu şehir, beş ilçesini birden iklim değişikliğiyle ortaya çıkan meydan okumalara karşı koyabilecek duruma getirmek için kasırganın hemen ardından önlemler almaya başlamıştı bile.

Son Güncelleme: 01.04.2014

"Asla Uyumayan Şehir" New York'u bir süreliğine uyku moduna geçirmeyi sadece geçen Ekim ayındaki Sandy Kasırgası başarabilmişti. Ancak sekiz milyon nüfuslu bu şehir, beş ilçesini birden iklim değişikliğiyle ortaya çıkan meydan okumalara karşı koyabilecek duruma getirmek için kasırganın hemen ardından önlemler almaya başlamıştı bile.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Union Square genellikle çok hareketlidir. Burası her gün hızlı adımlarla yürüyerek adeta karınca sürülerini andıran banliyo yolcularıyla dolup taşar. Üniversite öğrencileri ders arası verilen teneffüslerde buradaki parkın keyfini çıkartır.

Bir köşede sokak sanatçıları türlü türlü yeteneklerini sergilerken diğer tarafta ise küçük çocuklar kaldırımlarda satranç oynar. İşadamları ve işkadınları ya bir kaç dakikalığına temiz hava almak ya da bir sigara tüttürmek için burada gezinir. Atmosferdeki tarihi koklayan ve sürekli fotoğraf çeken turistler ise yığınlar halinde buranın mazisini hissetmeye çalışır.

Sandy Kasırgası'nın Büyük Elma'yı (New York) vurduğu günün akşamında, New York Üniversitesi öğrencilerinden Alyssa Torske ile arkadaşları kaldıkları öğrenci yurdundan korkarak dışarı çıktıklarında Union Square'in baştan aşağıya değiştiğini görmüşlerdi. Şehir tamamen karanlığa gömülmüştü.

Ortalıkta hiç bir araba yoktu. Ve hiç bir insan da yoktu. Yol işaretleri bağlı oldukları çelik direklerden kopup oraya buraya saçılmış ve yerler damlardan uçan kiremitler ile ağaçlardan kopan dallarla kaplanmıştı. Duyulan tek ses şiddetli rüzgarın uğultusu ile ambulansların acı sirenleriydi.

Torske o günleri şöyle anımsıyor: "O kapkaranlık ve cansız sokaklar aslında tıpkı World War Z filmindeki gibi zombi cehennemi efektleri görmek isteyen birinin beklentilerine tıpatıp uyuyordu".  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: Şehir,güvenlik,kasırga,teknoloji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER