Capital'e abone olun.
SENSÖRLER ŞEHRİ

Sensörler şehri

2060 yılında Afrika'da bir metropol. Lumumba Ewesa'nın işi ise bu şehirdeki altyapıların tümünü denetlemek. Ortaya çıkan sorunlar daha şiddetlenmeden sensörler aracılığıyla kendisine anında bildiriliyor. Neredeyse hiçbir şey babasının zamanında olduğu gibi değil.

Son Güncelleme: 01.07.2014

2060 Altyapılarla ilgili sorunları, bir tehdit 2U0U oluşturmadan önce nasıl çözebilirsiniz? İster karayolları ister enerji santralleri ya da kamu binaları olsun, Lumumba Ewesa'nın elinde potansiyel hasarları önceden fark eden ve zamanında kendisine bildiren radyo sensörleriyle birbirine bağlanmış kentsel altyapılara ait bir son durum raporu var.

Onun ekibi durum değerlendirmesi yapmak ve verilecek tepkileri planlamak için minyatür uçaklardan faydalanıyor. Ardından değiştirilecek yedek parçalar hazırlanıyor ve eksik olanlar 3D yazıcıda üretiliyor.

Kijana Ewesa kızgın bir ses tonuyla "Onu bana ver. O benim!" diye bağırmaktadır. Anında o ve okul arkadaşı Karabo, itişip kakışmaya başlar ve kavga konusu nesne yani bir el büyüklüğündeki tahtadan yapılma bir fil heykeli kurak zemine düşer.

İki oğlan çocuğu bir anda kahverengi bir toz bulutunun arasında kalarak gözden kaybolur. Bu, limba ağacından yontulmuş küçük fil heykeli, yani onların ilk oyuncakları için yaptıkları ilk kavga değil. Zaten bu yüzden heykelciğin her iki fildişinin de yerinde uzunca bir zamandır yeller esiyor.

Şimdi aradan neredeyse 50 yıl geçti. Kiji-na oğlu Lumumba'yı ziyarete gelmiş ve oğlunun çalışma odasında oturuyor. Bu iki erkek şimdi altı köşeli camdam yapılma şık bir kulenin içinde ayakta duruyor ve Lumumba babasına kendisinin neden bu şehirdeki bütün altyapılardan sorumlu yönetici olduğunu göstermek istiyor.

Bu manzarada onlara Ki-jana'nın çocukluk dönemini hatırlatacak pek fazla bir şey yok. Kijana, "Orada eskiden sadece içinde birkaç kulübenin olduğu göz alabildiğince uzanan bozkırlar olduğuna inanmak şimdi çok zor" der. Penceredeki panoramik manzara onu onaylıyor.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: lumumba,Enerji,sensör,altyapı

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER