Capital'e abone olun.
SINIRISZ BİLGİ

Sınırısz bilgi

Brezilyalı şirket,Faaliyetlerinde devasa küresel bilgi ağının avantajlarını, sanal alandakilerle birleştirerek paradan ve zamandan kazanıyor.

Son Güncelleme: 01.09.2010

“Açık İnovasyoncu’ya hoş geldiniz! Benim adım Diego, yönetim direktörüyüm.” Bir taksi beni, sahilde kırık dökük bir yazlık evin kapısına bırakmıştı ve gözlerime inanamıyordum. Almanya, Bremen’de IT ve mühendislik alanındaki disiplinlerarası programdan yeni mezun olmuştum ve kısa bir süre önce, Brezilya’nın Niteroi şehrinde açık inovasyon alanında global pazar lideri bir şirkete iş için başvurmuştum. Şansıma beni hemen işe almışlardı. Bu sanal çağda bile benimle şahsen ilgilenilmesi hoşuma gitmişti ve bu ülke beni daima heyecanlandırdığından doğruca Brezilya’ya uçmuştum.
Global pazar lideri bir şirketin genel müdürlük binası hakkındaki beklentilerim nelerdi bilmiyorum ama bu sahildeki ev, tam bir hayal kırıklığıydı. Beni Hawai gömlekli, şort ve terlikli bir adamın karşılamasını hiç beklemiyordum ancak karşımda bana doğru yaklaşan bu kılıkta biri vardı. Acaba doğru yerde miydim? Kartın üzerinde yazılı adresi bir iki defa daha kontrol ettim, evet doğru yerdeydim. Ve şimdi de bu adam, “Sen Johannes olmalısın” diye sesleniyordu.
O anda sadece başımı sallayabildim, Diego ise çoktan bana kendi şirketini anlatmaya başlamıştı. “Açık İnovasyoncu sayesinde her sektörden şirket, her tür araştırma ortaklıkları ve geliştirme çözümleri bulurlar, ama sen zaten bunların hepsini biliyorsundur. Hedeflerimize ulaşmak için tek ihtiyacımız olan şey zeki çalışanlar, depolama alanı ve kümesel hesaplama gücü, bir başka ifadeyle sanal bir alan.” Yüzüm kızarmaya başlamıştı. Öyle görünüyordu ki yeni patronum adeta aklımdan geçenleri okuyordu.
Diego beni bir villanın girişine götürdü ve avuç içini bir güvenlik paneline doğru tuttu. Kapı açıldı, ortasında yuvarlak bir masanın durduğu bir odaya girdik. Diego, “İşte burası bizim showroom’umuz” dedi. Bir düğmeye basmasıyla masanın üzerinde üç boyutlu bir hologram belirdi. Bu hologram, karmaşık düğümlerle birbirine bağlanmış noktalar ve çizgilerden ibaret karmakarışık, acayip bir yapıyı gösteriyordu. Diego bana dönerek gururla, “Bu da bizim en büyük kozumuz” dedi. “Yani devasa bilgi ağımız. Bu on binlerce noktanın her biri, bizim internet platformumuza kayıtlı olan ve istek üzerine derhal kendi bilgi birikimini sunmaya hazır amatör bir kaşifi, bir bilim insanını veya dört dörtlük bir araştırma enstitüsünü temsil ediyor. Bu sayısız çizgiler ise bu noktaların birbirleriyle nasıl iletişim halinde olduklarını gösteriyor. Bu yapının merkezi de şirketimiz çünkü nihayetinde bütün iletişimler burada buluşuyor.”
Laf arasında “Peki bunun neresi yeni ki?” diye sorduğumda Diego başını sallayarak onayladığını ima ederek “Haklısın, internet hizmet sağlayıcıları bu prensibi zaten yıllardır uyguluyor. Ancak bizim hizmetlerimiz diğer OI tedarikçilerininkilerden çok daha ileride. Biz sadece müşterilerimize çeşitli ufak tefek sorunlarına çözümler bulmalarında yardımcı olmuyoruz, aynı zamanda onlara, kendileri için her türden anahtar teslim çözümler geliştirme seçeneğini de sunuyoruz” dedi. Eliyle havada bir daire çizmesiyle, bir yerlerde gizli bir kamera bunun ne anlama geldiğini algılayarak, anında sanal bir laboratuarı gösteren bir hologramı harekete geçirdi. Diego, “Sana canlı bir örnek göstereyim. Birleşmiş Milletler bizi eko şehirlerin modellerini çıkarmak veya bir başka deyişle özelleştirilmiş altyapılar kullanarak sürdürülebilir kentsel gelişme planları hazırlamak ve sonra bunları hayata geçirileceği haliyle sanal bir ortama aktarmakla görevlendirmişti. Daha sonra ulaştırma, su temini ve bina teknolojileri gibi bileşenlerini en küçük ayrıntısına kadar birbirleriyle uyumlu çalıştırmak ve etkinliklerini optimuma çıkarmak zorundaydık. Kentsel büyüme ile çevre korumanın el ele gitmesi gerekir” dedi.
Diego’nun bu kez bir kitabın sayfasını çevirir gibi bir el işareti yapmasıyla, hologramda yeni detaylar belirdi. “Her görevlendirmede olduğu gibi, müşteri bize, içinde maksimum malzeme ve faaliyet giderleri bilgisinin de olduğu ayrıntılı isteklerini gönderir. Biz bu rakamlarla birlikte en mükemmel çözümlere verilecek ödülleri kendi bilgi ağımıza gireriz. İşte bu noktada her projemizde olduğu gibi internet üzerinde sanal bir laboratuar açarız.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER