Capital'e abone olun.
TAM ZAMANINDA GELİŞME

Tam zamanında gelişme

Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Son Güncelleme: 01.11.2013

Gaz türbinli enerji tesislerini tam da gereksinim duyulduğu anda pazara sürebilmek gerçekten büyük maharet ister. Oysa yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor. Eski bir Avusturya atasözüne göre, insanları bir araya getiren şey konuşmaktır. Bu aslında ortak hedeflerin sadece fikirlerin sürekli alışverişiyle tutturulabileceğinin Avusturya tarzı söylenme biçimidir. Hedefler ne kadar karmaşıksa uzmanların düzenli olarak birbirleriyle bilgi paylaşması o kadar önem kazanır.

Bu kural, çok sayıda bileşenden oluşan hayli karmaşık tesisler olan gaz türbinli enerji tesisleri için de geçerlidir. Gaz ile buhar türbinlerinin, jeneratörlerinin ve destek sistemlerinin birbirlerine paralel geliştirilmesi gerekir. Bu bileşenlerin hepsi tek bir paket halinde teslim edilir ve en mükemmel performansı sergilemelerini sağlamak için optimum seviyede senkronize edilmiş olmaları şarttır. Ancak bu hedefi tutturmak hiç de kolay değildir. Çünkü teknik şartlar söz konusu bölgeye ve müşteri taleplerine göre değişiklik gösterir.

Siemens'in enerji uzmanları, teslimat süreleri ile üretim maliyetlerini verimli şekilde yönetebilmek için, birkaç yıl önce "Paket Yaklaşımı" denilen bir işletmecilik sistemi geliştirdi. Bu yaklaşım ile belli başlı katılımcılar
arasında kesintisiz bilgi alışverişi yapılması sağlanıyor. Ancak bu iş göründüğü kadar kolay değil. Siemens Enerji'de gaz türbinlerinin rekabet gücünün artırılmasından sorumlu Dr. Jan-Marc Lischka, "Gaz türbinlerinin yeni bileşenlerinin geliştirilmesi işinde genellikle aynı anda yüzlerce mühendis çalışır" diyor. Bu sürece piyasa analistleri, müşteri hizmetleri temsilcileri, satın alma uzmanları ve diğer konularda pek çok uzman da katılıyor.

Bütün taraflar arasında düzenli bir iletişimin kurulmasını sağlamak için neden onca sayıda yapılanmaya gidildiği sorusunun cevabı işte bu artan karmaşıklık seviyesi. Paketin her bir bölümü bir yönetici tarafından denetleniyor ve paketin tamamı ise bir "Paket Çerçeve Sahibi" tarafından yönetiliyor. Lischka, "Proje katılımcıları her üç ayda bir ilgili iş biriminin yönetici ekibiyle projenin son durumunu tartışmak ve ortak bir ürün stratejisi geliştirmek için toplantı yapar" diyor. Bu gibi konferanslarla aynı zamanda süregelen ve gelecek projeler söz konusu olduğunda pazardaki mevcut rekabetçi konumu da gözetlenebiliyor. Örneğin, satın alma yöneticileri işin başından itibaren yeni bir geliştirmeyle ilgili olarak hangi yaklaşımın benimsendiğini biliyor ve bu sayede kendi satın alma stratejilerini en başından aynı hizaya getirebiliyor veya değişiklikler oldukça uyarlama yapabiliyor.

Lischka, "Bir enerji tedarikçisinin veya diğer başka bir şirketin özel şartlarını karşılamak için hiçbir gaz türbini bağımsız olarak geliştirilemez. Çünkü bunun ekonomik anlamda uygulanabilirliği yoktur ve çok uzun sürer" diyor. Bununla birlikte, paketin tamamı farklı pazarların ve farklı müşterilerin taleplerine uygun şekilde üretiliyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER