Capital'e abone olun.
TARİH ZENGİNİ BİR ÜLKEDEN ESEN GÜÇLÜ RÜZARLAR

Tarih zengini bir ülkeden esen güçlü rüzarlar

Türkiye, petrol ithalatına bağımlı olmaktan kurtulmak ve kendi enerji karışımını çeşitlendirmek için her geçen gün daha fazla yerel enerji kaynaklarına başvuruyor.

Son Güncelleme: 01.08.2013

Şu anda 75 milyon olan Türkiye'nin nüfusu, 2050 yılına gelindiğinde yaklaşık 95 milyon kişiye çıkacak. Enerji talebi de aynı hızla artıyor. Türkiye, petrol ithalatına olan bağımlılığını azaltmak için enerji tedariğini yeniden yapılandırmayı ve rüzgar enerjisi gibi yerel bazda mevcut enerji kaynaklarını desteklemeyi planlıyor.
Türkiye, petrol ithalatına bağımlı olmaktan kurtulmak ve kendi enerji karışımını çeşitlendirmek için her geçen gün daha fazla yerel enerji kaynaklarına başvuruyor.

Çelik bir kulenin içindeki servis asansörü büyük bir gürültü çıkartarak yavaşça yukarı doğru çıkıyor. Ardından 70 metre yükseklikte aniden duruyor. Başında bareti, üstünde emniyet kemeri ve beline bağlı alet çantasıyla, 32 yaşındaki makine mühendisi Alper Kayacı artık zirveye doğru son 10 metreyi daracık bir merdiveni tırmanarak aşmak zorunda. Sonunda, 4 metre genişliğinde ve 7 metre uzunluğunda "güvenli liman" denilen odacığa vardı. Rüzgar sektörüne geçmeden önce kargo gemilerinde makine aksamının bakımını yapan Kalaycı, "Burası bizim motor yatağımızın kalbi" diyor.

Kalaycı'nın Türkiye'deki Siemens Service adına hizmet verdiği bu motor yatağı aslında daha önceki iş yerinden çok da farklı değil. Bir rüzgartürbinin içinde olduğunuzu ancak servis penceresinden dışarı baktığınızda anlayabiliyorsunuz. Diğer on ikisiyle aynı hizada olan bu kule, Türkiye'nin güneyindeki merkezi Toros Dağları'nın ortasında ve deniz seviyesinden yaklaşık bin 600 metre yükseklikte kurulmuş. Dağpazarı Rüzgar Çiftliği denilen ve Lübnan Sedirleri ile tarihi kalıntılarla çevrili bu tesisin toplam çıktısı 39 MW (megawat) ve yılda neredeyse 40 bin Avrupalı hanenin enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar yani 129 GWh (gigawatsaat) miktarında elektrik üretiyor. Şu anda mülkiyeti Türkiye'deki endüstriyel ve finansal grup Sabancı Holding EnerjiSA-Eon Power'a ait olan bu çiftlikteki Siemens türbinleri, 2012 Mayıs'ında faaliyete geçmişti. O günden bu yana, buradaki makine aksamının bakımını uzman bir Siemens servis ekibi yapıyor. Burası elbette Siemens'in Türkiye'deki ilk rüzgar parkı değil. EnerjiSA daha 2009 yılında Türkiye'nin kuzeybatısında bir rüzgar parkı kurması için Siemens'e yetki vermişti. Kalaycı, "Biz bu projede her biri 2,3 MW'lık çıktıya sahip ve toplamda yılda 90 GWh çıktısı olan rüzgar türbinlerini kurmuştuk" diyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER