Capital'e abone olun.
TÜRBİNLER VE TOMOGRAFİ CİHAZLARI İÇİN ERKEN UYARI SİSTEMLERİ

Türbinler ve tomografi cihazları için erken uyarı sistemleri

Her ne kadar enerji ve ulaştırma sistemleri gibi modern altyapılar, hayatı daha da konforlu bir hale getiriyorsa da arıza yaptıklarında sonuçları bir hayli ağır olabiliyor. Bu gibi kesintileri önlemek için Siemens, teknik sorunların ortaya çıkmadan önce algılanmasına yardımcı olacak sensör verilerini değerlendirmek amacıyla çeşitli iş ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

Son Güncelleme: 01.04.2014

katından fazla olurdu. Toplam veri miktarı, büyük bir hızla artmaya devam ediyor. IDC'de-ki piyasa araştırmacılarınca yürütülen bir araştırmaya göre, sadece Batı Avrupa'da 2020 yılına kadartoplam veri hacminin 5 zet-tabyte'a ulaşması bekleniyor.

Bir exabyte aslında bir milyar gigabyte'a tekabül eder ve bu da metin belgeleriyle dolu 20 milyar evrak dolabına eşittir. Bir zettabyte ise 1.000 kat daha büyüktür. Bu hızlı artışın bir nedeni de aslında internetin artık daha mobilleştiği gerçeğidir.

Bilhassa akıllı telefon programlarınca bugün devasa miktarlarda bilgi üretilmektedir. Her gün yaklaşık 2,5 exabyte miktarında veri internet aracılığıyla gönderilmekte ve çeşitli platformlarda kaydedilmektedir.

Bugüne kadar bu devasa miktardaki verilerden büyük ölçüde faydalanılmıyordu. Ancak büyük miktarda formatsız veri hacimlerini analiz edebilen "büyük veri" teknolojisi sayesinde bu durum değişmeye başlıyor. Onlar bu işi insanoğluna sanal bir kaos gibi görünen umulmadık şablonları ve içsel ilişkileri keşfeden algoritmalarla başarabiliyorlar.

Şirketler bu gibi bilgileri, sadece iş süreçlerini, ürünlerini, fabrikalarını ve müşteri ilişkilerini optimumlaştırmak değil ama aynı zamanda karmaşık altyapıları kontrol etmek ve servis ile bakım onarım hizmetlerini optimumlaştırmak amacıyla da yeni iç görülere dönüştürebilir.

Burada temel hedef, makinelerin ve ekipmanların durumlarıyla ilgili sensör verilerini, hata mesajları ve kalite kontrol istatistikleri hakkındaki bilgilerle birleştirmektir. Bu gibi bir kombinasyon sayesinde akıllı gözetleme sistemlerinin bir arıza yaşanmadan önce kusurlu parçaları değiştirip sorunları çözebilecek şekilde olası hataları önceden algılayabilmeleri sağlanacak.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: tomografi,cihaz,Türbinler,sistemler,Enerji,internet

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER