Capital'e abone olun.
VERİ HİZMETLERİNİN GENİŞLEYEN UFUKLARI

Veri hizmetlerinin genişleyen ufukları

"Bulut” bizim sadece içinde verileri saklayabileceğimiz sanal bir yer değil... Aynı zamanda endüstriyel süreçleri ve hizmetleri değiştirecek itici bir güç olma özelliğine de sahip.

Son Güncelleme: 01.08.2014

Pazar araştırmaları şirketi IDC'deki analistler, 2020 yılı itibarıyla yaklaşık 40 zettabyte (21 sıfırlı bir rakam) büyüklüğünde verinin yaratılacağını, kopyalanacağını veya tüketi-leceğini tahmin ediyor. Bu hacimde veriler şayet DVD'lere kaydedilecek olsaydı, bu diskler üst üste yığıldığında dünyayla ay arasındaki mesafenin yaklaşık 30 katı kadar bir yüksekliğe sahip olurdu.

Bu gelişmenin altında yatan neden ise profesyonel ve özel sosyal ağlar aracılığıyla insanların ve otomasyon sistemleri ağları aracılığıyla da makinelerin birbirlerine dijital ortamlarda bağlanmaları.

Buna ilaveten insanlar ve makineler de birbirlerine ağ ortamlarında giderek daha fazla bağlanıyor. Örneğin servis teknisyenleri artık medikal tarayıcılarda veya gaz türbinlerinde titreşim gözleme sistemlerinden faydalanıyorlar.

Ortaya çıkan bu devasa veriler seli ise kendi verilerini kaydetmek ve işlemek için bilgi teknolojileri altyapılarını sürekli yenilemek ve büyütmek zorunda olan şirketler için büyük bir meydan okuma yaratıyor. Bu duruma bir alternatif de şirketlerin maliyetlerini kısmalarına ve veri işleme süreçlerinin kalitesini artırmalarına olanak sağlayan bulut bilişim çözümü.

Siemens Kurumsal Teknolojiler'de (CT) bir bulut projesi grubunu yöneten Dr. Birgit Schiemann, "Bulut bilişim aslında temel olarak BT'nin sanallaştırıması ve otomatikleştirilmesi demektir. Ayrıca çok kısa bir zaman dilimi içinde muazzam boyutlarda veri depolama ve işleme kapasitesi de sunabilmektedir" diyor. Onun proje grubu Siemens açısından çok önemli bir stratejik önceliğe sahip olduğundan şu anda çekirdek teknoloji girişimi olma statüsüne sahip.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: siemens,Bulut bilişim,teknoloji,strateji

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER