Capital'e abone olun.
VERİLER EVE GİRİYOR

Veriler eve giriyor

Elde doğru veriler olduğu müddetçe enerjiden tasarruf etmek eğlenceye dönüştürülebilir.

Son Güncelleme: 01.05.2013

Pek çok insan için akıllı telefon kullanmak, sosyal ağlara girmek ve internet üzerinden alışveriş yapmak, araba kullanmak kadar sıradan bir iş haline geldi. Hepsi eğlenceli, kolay kullanılır ve günlük yaşamın bir parçası olmuş durumda. Şu günlerde benzer bir gelişme enerjinin evlerimize ulaştırılma biçiminde de yaşanıyor. Almanya'da yapılan büyük bir saha testi, elde doğru veriler olduğu müddetçe enerjiden tasarruf etmenin nasıl bir eğlenceye dönüştürülebileceğini ortaya koyuyor. Orta-batı Almanya'daki Ruhr bölgesinde yer alan iki şehir olan Krefeld ve Mülheim'daki 700 hane halkı için yeni bir gün başlıyor. Mutfaktan taze kahve kokuları geliyor ve banyodan elektrikli traş makinesinin vızıltısı duyuluyor. İlk bakışta sanki sıradışı hiçbir şey yokmuş gibi... Oysa bizim göremediğimiz, bu evlerin enerji tasarrufu yapmalarına katkıda bulunmak ve geri kalanımızı enerji yönetiminde yeni bir çağa hazırlamak için akıllı teknolojilerin başardıkları iş.

Örneğin, Longree Ailesi'ni ele alalım. Mülheim'ın bir banliyösü olan Saarn'daki yeni inşa edilmiş birtoplu konut sitesinde yaşıyorlar. Susanne Longree, gülümseyerek "17 yıl önce buraya ilk yerleşen ailelerden biri bizdik. O zamanlar penceremizin önünde koyunlar otlardı" diyor. Kocası Rolf Longree ise gürültülü bir kahkaha atarak, "Ama bir de şimdiki halimize bakın. Elektrik sayacımız bize ne zaman çamaşır yıkamamız gerektiğini söylüyor. E-DeMa projesine katıldığımız günden bu yana evimiz kendi kafasına göre hareket edebilecek kadar zekileşti" diyor.

Siemens Akıllı Şebekeler Bölümü'nde proje yöneticisi olan Michael Hufnagel, "EDeMa, Almanya'daki özel mülkiyete ait evlerde akıllı enerji kullanımının saha testinin yapıldığı gelmiş geçmiş en büyük proje" diyor. E-DeMa'nın açılımı, "geleceğin e-enerji pazaryerine yönelik yerel olarak ağlarla birbirine bağlanmış enerji sistemlerinin geliştirilmesi ve kanıtlanması". Hufnagel, "Bu saha testine katılan evlerin hepsi, sofistike bilgi ve iletişim teknolojilerimiz (ICT) aracılığıyla çevrimiçi pazaryerimize bağlanmış durumda. Bu teknoloji sayesinde kendi elektrik tüketimlerinin yanısıra o an geçerli elektrik fiyatlarını da görebiliyorlar" diyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER