Capital'e abone olun.
VERİMLİ ŞEHİRLER: DAHA AZINI TÜKETEREK DAHA FAZLASINI BAŞARMAK

Verimli şehirler: Daha azını tüketerek daha fazlasını başarmak

Pablo Vaggione, soruları yanıtladı

Son Güncelleme: 01.06.2012

45 yaşındaki Pablo Vaggione, sürdürülebilir kalkınma konusunda uzmanlaşmış bir şehir planlayıcısı. İspanya'da doğmuş ve Latin Amerika, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ile Doğu Asya'da 50'den fazla projenin sorumluluğunu üstlenmiş. Harvard Üniversitesi'nde kentsel planlama, tasarım ve iş idaresi eğitimleriyle Birleşmiş Milletler Üniversitesi'nde sürdürülebilir kalkınma eğitimi almış. Vaggione, 70 ülkede temsil edilen bir sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Şehir ve Bölge Planlamacıları Derneği'nin Genel Sekreterliği'ni yaptı ve bir şehir planlamacıları platformu olan Tasarım Çakışmalı Şehircilik'in (DCU) kurucusu.

Bir şehri yaşanılmaya değer kılan özellikleri nelerdir?
Vaggione:
Her şehrin kendine has bir iyi yaşam kalitesi tanımı vardır. Bazılarına göre bu, yansımasını istihdam edilen insan sayısında bulurken diğerlerine göre ev iş arasında yapılan yolculuğun kısalığı, geniş bir kültürel cazibe yelpazesi, yaygın kamu güvenliği veya temiz bir havada bulur.

Sürdürülebilirlik ile yaşam kalitesi arasında mutlaka bir bağ olması gerekiyor mu?
Vaggione:
Çok yakından ilişkili ancak bu kavramlar birbiriyle özdeşleştirilemez. Yaşam kalitesini nelerin oluşturduğu tamamıyla özneldir. Ancak sürdürülebilir bir şehrin uzun vadede kendi sakinlerine iyi bir yaşam kalitesi sunma ihtimali çok daha yüksektir. Böyle bir şehirde ekonomik ve sosyal gelişmeler sağlıklı ve korunan bir çevreyle dengelenir. Sürdürülebilir bir şehir binalar, ulaşım ağları, sağlık bakımı, eğitim tesisleri ve enerji ile su kaynaklarından kurulu karmaşık bir sistemdir. Bu farklı hizmetlerin tümüne entegre bir sistem gözüyle bakılmalıdır. Etkin bir şehir aslında daha azıyla çok daha fazlasını başarabilir.

Bugün bu alternatif yaklaşımı hangi şehirler benimsiyor?
Vaggione:
Uzun vadeli planları içine sürdürülebilirliği katanlar arasında öne çıkanlara örnek olarak Londra, Helsinki ve Kopenhag gösterilebilir. Kolombiya'da, Bogota şehri otobüslere dayanan koordine hızlı bir ulaşım sistemi sunmak için farklı tedarikçilerle birlikte çalışarak devasa trafik sıkışıklığı sorununa çözüm bulabilmişti. Breziya'nın Curitiba şehri ise etkin şekilde trafik planlamasıyla çevre planlamasını birleştirebilmişti. Porto Alegre, yurttaşların kaynakların kullanımı hakkında söz sahibi olduğu ve aktif şekilde ilgilendiği öncü şehirlerden bir diğeri.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER