Capital'e abone olun.
VERİMLİLİK GURUSU

Verimlilik gurusu

"Bizim grubumuz şu anda endüstrideki tedarik zincirlerinin verimliliğini artırmak için kopyalanabilir bir model geliştirmekle meşgul."

Son Güncelleme: 01.11.2013

Gazeteci Jonathan Cleese çok özel bir ziyarette bulunmaktadır. Az gelişmiş ülkelerde yaşam kalitesinin arttırılması için tasarlanmış uluslararası bir organizasyon olan Global Optimum'un İcra Direktörü ile buluşacaktır. Cleese'in ev sahibi bir projeksiyon tünelinde ona bir dizi proje göstermektedir. Gobal Optimum'un icra direktörü Prof. Chandan Prakash, misafiri Amerikalı gazeteci Jonathan Cleese'ye, "Gelin size etrafı gezdireyim. Burası bizim sayısız özel kamera, sensör, projektör ve 3B efektlerle donatılmış sergileme alanı tünelimiz. O bir teknoloji harikası" der. Önünde kendisine bir tünelde rehberlik yapan Prakash, Cleese'ye kendi şehrindeki bir akvaryum içindeki camdan yapılmış tünelleri hatırlatır. Küçük bir oğlan çocuğuyken sık sık bu tünellerde egzotik deniz canlılarını yakından izlemeye giderdi. Ancak burada ne bir köpek balığı, ne bir vatoz ne de bir kablumbağa görebilmişti; onun yerine sadece manzaralar, endüstriyel tesisler ve enerji santrallerini görebiliyordu. Prof. Prakash anında misafirinin yüzündeki şaşırma ve şevkle karışık ifadeyi farketmiştir. "Daha hiçbir şey görmediniz sayılır. Sizi asıl şaşkına çevirecek şey ise benim bu görüntüler hakkında size birazdan anlatacağım hikayeler olacak. Haydi gidelim!" der. İkisi birlikte, bu organizasyonun ziyaretçilere ve potansiyel müşterilere bu kuruluşun aslında ne yaptığını gösterme ve sergileme hizmeti veren projeksiyon tüneline girerler.

Prakash, "Eminim siz de çok iyi biliyorsunuzdur ki Global Optimum kendisi için her türden altyapının optimumlaştırılması hedefini koymuştur" diyerek söze başlar. Jonathan başıyla onaylar ve profesörün bilgi verme amaçlı söylemini kendisi şöyle tamamlar, "Global Optimum'un enerji, sağlık ve üretim gibi çeşitli alanlara yayılmış uzmanlardan oluşan gönüllü üyelerinin hepsinin tek bir ortak amacı vardır. Onlar kendi uzmanlıklarından gelişmekte olan ülkelerde çok daha verimli altyapılar yaratılması ve dolayısıyla oralardaki yaşam kalitesinin artırılması için faydalanılmasını istiyor. Bu süreçte yerel hükümetlerle ve şirketlerle birlikte çalışıyorlar."

Anlaşılan Jonathan kendi ev ödevine çok iyi çalışmıştır. Prof. Prakash kendisine onaylayıcı bir bakış fırlatır. "Bu tarafa gel. Şimdi sana bizim şu anda üzerinde çalıştığımız bir iş hakkında ayrıntılı bir görüntü sunmak istiyorum" der. İçinde birkaç hastanenin olduğu bir projeksiyonu gösterir. "Dünyanın dört bir yanına adımızı duyurmamızı sağlayan ilk proje buydu. Burada amacımız seyrek nüfuslu alanlarda sağlık hizmetlerini iyileştirmekti. Bu örnek Latin Amerika'daki bir bölgeye ait. Orada yaşayan insanların istisnasız hepsi, en ufak sağlık sorunlarında bile, eskiden uzak mesafelerdeki hastanelere hatta bazen saatlerce süren yolculuklara katlanarak gitmek zorundaydılar. Biz burada sistemi başarılı bir şekilde merkeziyetçilikten kurtardık ve hertopluluğa özel sağlık hizmeti kilinikleri kurduk.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER