Capital'e abone olun.
YENİ BİR BAŞLANGIÇ SUNAN DEMİRYOLU

Yeni bir başlangıç sunan demiryolu

Siemens, Mozambik'in altyapısını geliştirmek için 2006 yılından bu yana sürekli ihaleler kazanıyor.

Son Güncelleme: 01.09.2014

Mozambik'in el değmemiş kömür rezervleri, dünyanın en büyükleri arasında sayılır. Ancak bu ülke yıllarca süren iç savaş yüzünden bir hayli yıprandı ve halen hammaddelerin yeryüzüne çıkarılabilmesi için gerekli ekonomik ve güvenilir bir altyapıdan yoksun.

Siemens buraya çeşitli otomasyon ve elektrifikasyon cihazlarıyla katkıda bulunmaya çalışıyor. Mozambik halkı, günümüzde bile birbirlerini ellerini yukarıya kaldırarak ve avuçlarını açarak selamlar. Bu, aslında dost olduklarının ve silah taşımadıklarının bir işaretidir.

Aradan 20 yıldan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen yaşanan korkunç iç savaşın izi halen hafızalardan çıkmış değil. Hükümet ile muhalefet partisi arasında 1977 ile 1992 döneminde yaşanan kanlı çatışmaların izlerini, yemyeşil sahil bölgelerinden çorak bozkırlara ve ülkenin iç kısımlarındaki dağlara kadar görmek mümkün.

Karayolları ve demiryollarının çoğu geçit vermez hale gelmiş durumda, sulama sistemleri mahvolmuş ve hükümet binaları enkaza dönmüş halde. Bu altyapıların yeniden inşası için 1992 yılından bu yana çok sayıda proje başlatıldı.

Yatırımlar, çoğunlukla şirketler tarafından yapılıyor, çünkü bu ülkede halen gerekli finansal kaynaklar mevcut değil, ispanya'daki Siemens Demiryolu Otomasyonu'nun başkanı Jesus Guzman, "Mozambik'in ulaştırma altyapısı, bazı yerlerde içler acısı durumda" diyor.

Siemens, Mozambik'in altyapısını geliştirmek için 2006 yılından bu yana sürekli ihaleler kazanıyor. Örneğin liman şehri Na-cala ile ülkenin iç kısımları arasındaki 912 kilometrelik demiryolu hattının sinyal ve kontrol sistemlerini Siemens'in mobilite ve lojistik bölümü planlayıp kuruyor.

Siemens'in düşük ve orta gerilim bölümü de bu yerel limandaki enerji arzından sorumlu. Bu projelerin müşterisi ise Brezilya'nın en büyük madencilik şirketi ile Mozambik'in devlet demiryolları şirketi tarafından ortaklaşa kurulmuş bir girişim.

Her iki ihale de aslında Nacala Koridoru olarak bilinen çok büyük bir projenin parçası. Bu projenin amacı ise sahillerden Tete eyaletinin dağlarındaki Moatize adlı küçük birşehre kadar altyapılar kurmak ve mevcut olanları iyileştirmek. Yapılan planlara göre 2016 başı itibariyle karayolları inşa edilecek, kargo trafiğine yönelik yollar yapılacak, bir havaalanı ile bir liman kurulacak.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: mozambik,Siemens,demiryolu,altyapı

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER