Capital'e abone olun.
YENİ FİKİRLER DÜNYASINDAN FAYDALANMAK

Yeni fikirler dünyasından faydalanmak

İnovasyon artık her yerde,çalışanların ve müşterilerin akıllarında,üniversitelerin araştırma enstitülerinde

Son Güncelleme: 01.09.2010

Henry Ford teknolojide çığır açan biriydi. Dünyanın en başarılı otomobil şirketlerinden birini kumuş ve imalat endüstrilerinde devrim yaratan ilk montaj hattına dayalı üretimi icat etmişti. Ancak icat yapma kapasitesine rağmen Ford, bu parlak fikirlerinin çoğunu kendi başına geliştirecek yetenekten yoksundu.Bunun da farkındaydı. En meşhur deyişlerinden birinde şu sav ileri sürülür: “Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada kalmayı sürdürmek ilerlemedir, bir arada çalışmak ise başarıdır.” Ford bu fikrini, Şikago’da bir mezbahada kullanılan ve her işçinin sadece bir veya iki standart iş yapmasına dayanan taşıma bandı sisteminden esinlenerek kendi montaj hattı sisteminde uygulamıştı. Ford bu fikri kendi amaçları doğrultusunda genişletmiş ve ardından söylendiği üzere bir tarih yazmıştı.
Bugün “birlikte çalışmak” halen yeni teknolojiler geliştirmeyi hızlandırmanın en etkili yolu. Özellikle başarılı olup olmamaları inovasyonlara bağlı olan şirketler için çok daha önemli. Bu gibi şirketler çoğunlukla diğerlerinin uzmanlıklarına bel bağlamak zorunda, özellikle de söz konusu iş kuramsal veya uygulamalı araştırmalardaki en son bulgularla ilişkili olduğunda.
Siemens her yıl üniversitelerle, araştırma enstitüleriyle ve endüstriyel ortaklarla inovasyon portföyünü uzun vadede güçlendirmek için binden fazla ortak proje yürütüyor. Örneğin enerji sektöründe, enerji tesislerindeki karbondiyoksidi ayrıştırıp depolayabilecek bir teknoloji geliştiriyor ve Almanya ile Finlandiya’daki enerji tedarikçileri ile Hollanda’nın tanınmış araştırma enstitüleriyle işbirliğinde, bu teknolojiyi ticari kullanıma hazır hale getirmek için çalışıyor.
Bir ortak olarak üniversite. Siemens dünyanın dört bir yanındaki seçkin üniversitelerle bağlantılar kuruyor. Onlarla stratejik ortaklıklara giriyor. Burada hedef, araştırmaları birlikte sürdürmek, yetenekleri cesaretlendirmek ve ağlar kurmak. Bu niyetle şirket çok sayıda üniversitenin kampüsünde “Bilgi Takası Merkezleri (CKI)” olarak adlandırdığı yerler kurdu.
Siemens Kurumsal Teknolojiler’den Dr. Natascha Eckert, “CKI’lardan her birini, maaşını Siemens’in ödediği üniversiteden bir yönetici denetliyor. Bu şahıs yerel olarak yapılan ortak işleri koordine ediyor, ortakları tanımlıyor, atölye çalışmalarını organize ediyor, Siemens programı kapsamına alınacak bursiyer adaylarını belirliyor” diyor. Siemens’in şu anda aktif olan ve aralarında Almanya’dan Münih Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve RWTH Aachen’in bulunduğu toplam sekiz CKI’sı var.
Eckert, “Bu CKI’lar, Siemens açısından gelecek vadeden teknolojileri ve pazarları araştırıyor” diyor. Örneğin DTU, yenilenebilir enerjiler alanındaki araştırmalarda uzmanlığının yanı sıra Siemens’in su arıtma işinde odaklandığı zar (membrane) teknolojileriyle de ilgileniyor. Münih Teknik Üniversitesi, kendi uzmanlığıyla sağlık bakım teknolojileri alanında faz kontrastlı X-ışını sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Şangay’daki prestijli Tonji Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Siemens’le birlikte “eko şehir” modellerinin geliştirilmesi için çalışıyor.
Elbette bu ortak projelerden sadece Siemens değil ortakları da kazançlı çıkıyor. CKI projelerinde çalışan bilim insanları, endüstriye özel sorunlarla yüzleşerek kendilerini kapalı kapılar ardında yapılan akademik araştırmaların sınırlarından kurtarmış oluyor. Üstelik ortak kurumlardaki genç bilim insanlarının daha sonra Siemens’de iş bulma ihtimalleri de oldukça yüksek.
Online araştırma. Siemens gibi şirketlerin, kendi araştırma ufuklarını genişletmek için ortak projeler dışında yapabilecekleri bir şey daha var: “Açık İnovasyon (OI)” olarak bilinen paradigma. Almanya’nın kuzey batısında prestijli bir teknik üniversite olan RWTH Aachen’de, inovasyon yönetimi uzmanı olan Prof. Frank Piller bu olguyu, “Bir çerçeve çalışması anlaşmasıyla yapılan klasik araştırma ortaklığının aksine burada bir çözüm arayan geliştirici, internet aracılığıyla bir çağrıda bulunur ve bu şekilde kendi inovasyon sürecine bazen başka ülkelerden bile olabilen, dışarıdan sorun çözücüleri davet eder” şeklinde açıklıyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER