Capital'e abone olun.
YENİLENEBİLİRLER İÇİN DAHA İYİ TAHMİNLER

Yenilenebilirler için daha iyi tahminler

Siemens kendi ürünü olan ve dalgalanmaları öngörebilen nöral ağ tabanlı bir yazılım ile elektrik piyasalarının verimliliğinin artırılmasına katkıda bulunuyor.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Bir yandan enerji nakil hatlarına giren rüzgar ve güneş enerjisinin miktarı arttıkça, diğer yandan sadece enerji talebi değil onun tedariki de dalgalanıyor. Siemens kendi ürünü olan ve dalgalanmaları öngörebilen nöral ağ tabanlı bir yazılım ile elektrik piyasalarının verimliliğinin artırılmasına katkıda bulunuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Eskiden her şey çok daha basitti. Enerji santralleri ülkelerin dört bir yanına serpiştirilirdi ve onların çıktıları da enerji talebine göre ayarlanırdı. Enerji santralleri, çeşitli bölgelerin ve büyük üretim tesislerinin enerji gereksinimlerini kestirebilmek için diğer araçların yanı sıra takvimlerden ve hava tahminlerinden faydalanırdı.

Günümüzde ise durum çok daha karmaşık. Hava durumuna bağlı olarak rüzgar çiftlikleriyle güneş parkları değişken miktarlarda elektrik üretir ve dalgalanmalar için geleneksel enerji santralleri devreye alınır.

Dalgalanan yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ne kadar yüksek ise enerji arzını yönetmek de o derece güçleşir ki bu enerji tedarikçilerinin yanı sıra şebeke operatörlerini de etkileyen çok ciddi bir sorundur.

Şebekenin daima dengede kalmasının sağlanması için ona muhakkak çekildiği miktarda elektrik verilmesi gerekir. Eğer bir enerji santrali veya büyük bir tüketici çökerse o zaman bir elektrik kesintisine mahal vermemek için enerji arzı ya artırılır ya da azaltılır.

Her bir enerji santralinin belirli miktarlarda pozitif ve negatif dengeleyici enerji tedarikinde bulunabilmesi gerekir. Oysa bir enerji geçiş sürecinin tam ortasında olan ve kendi enerji karışımında yenilenebilirlerin payını dikkate değer oranda artırmayı planlayan Almanya gibi ülkelerde gelecekte şebekeyi dengede tutmak giderek zorlaşacak.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: Enerji,elektrik santrali,yenilenebilir enerji,siemens,yazılım,hava koşulları,güneş enerjisi

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER