Capital'e abone olun.
YEŞİL BİR BİNA NASIL ÇALIŞIR?

Yeşil bir bina nasıl çalışır?

Dünya genelinde enerji gereksinimlerimizin yaklaşık yüzde 40'ı binalardan kaynaklanıyor.

Son Güncelleme: 01.06.2011


Bu rakam toplam CO2 salınımlarının yüzde 21'ine işaret ediyor. Bu göstergelerin beklenen bir sonucu olarak AB, 2004'teki "Yeşil Binalar" programının ardından 2007'de Yeşil Binalar Artı'yı başlatmıştı. O günden bu yana Avrupa dışındaki pek çok ülkede de benzer programlar devreye alındı.

1-Aydınlatma
İşyerlerinde ve ticari mülklerde, floresan tüpleri halen standart birer donanım olarak kalmaya devam ediyor. Ancak onların devri çok yakında kapanacak. Işık yayan diyotlar (LEDler) hem oldukça çekici mimari görüntüler yaratır hem bakım maliyetleri son derece düşüktür. Ayrıca öncüllerinden üç kat daha fazla enerji tasarrufu sağlarlar ve ayrıca geleneksel telli ampullerle kıyaslandıklarında yüzde 90 daha çok enerji etkinidirler. Yakın bir gelecekte, kağıt kalınlığında organik katmanlardan oluşan (OLED) ve çok daha enerji etkini diyotlar ile son derece şık ve keyifli bir aydınlatma yaratmak mümkün olacak.

2- Sensörler
Yaratıcı kontrol mühendisliğinde kullanılan oda iklimlendirme, hava kalitesi ve hareket sensörleri sayesinde ısıtmada, havalandırmada, iklimlendirmede ve aydınlatmada yüzde 30'a varan enerji tasarrufları yapmak mümkün olabilir. Siemens hali hazırda koku sensörleri üzerinde çalışıyor. Oda içindeki hava kalitesi bozulmaya başladığında kontrol sistemi haberdar edilerek odaya ozon gönderecek bir komut verdiriliyor.

3- Oda kontrolü
Oda kontrolü sayesinde yüzde 14'e varan enerji tasarrufları yapmak mümkün olabilir. Üstün kontrol hassasiyetine sahip sistemlerle odanın iklimi optimumlaştırılarak sık sık sıcaklık ayarlamaları yapmak gereksiz bir hale getirilebilir.

4- Dış cepheler
Bina cephelerinin ısı yalıtımında bugünlerde stirfom veya fiberglas gibi klasik malzemeler yerine nano malzemelerden yapılmış akıllı ayrıştırıcılar kullanmak çok moda. Bu akıllı elbiseler elektronik olarak çalıştırılır. Araştırmacılar şu anda ısının sabit bir seviyede tutulabilmesini sağlamak için ışığın pencereden girişini kontrol edebilen sistemler üzerinde çalışıyor.

5- Güç-ısı eşleştirme
Küçük şirketler ve evler için artık güç-ısı eşleşmesi yapan mini tesislerden faydalanılarak enerji üretmek mümkün. Örneğin blok ısı ve güç tesisleri gibi bu tesisler, aynı anda hem elektrik hem ısı üretebilmekte. Avantajı ise eşleşme sayesinde kullanılan enerjinin geleneksel enerji üretimine kıyasla çok daha etkin kullanılması. Ayrıca CO2 salınımı da dikkate değer oranda azalmakta.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER