Capital'e abone olun.
YETİŞİYORLAR!

Yetişiyorlar!

Siemens makul fiyatlı ürünlerin geliştirilmesine odaklanan uluslararası bir inovasyon ağıyla,yeni eğilimden doğan fırsatlara destek oluyor.

Son Güncelleme: 01.02.2011


Eğilimler
Janaina de Sauza Silva, 2012 yılında Londra'da yapılacak Olimpiyat Oyunları'na katılacağı günü büyük bir sabırsızlıkla bekliyordu. Oysa bunu yapabilmek için daha çok uzun bir süre beklemesi gerekecek. Çünkü Siemens ondan ilk haliyle planlanan tarihten çok daha önce yani 2010 Haziran'ında, anavatanı Brezilya'ya geri dönmesini istiyordu. 34 yaşındaki Janaina, "Ana vatanımda işler olağanüstü açılmıştı. Oradaki meslektaşlarım can havliyle uzman insanlar aradıklarından, ben de daha erken bir tarihte geri dönüyorum. Büyük bir projenin sorumluluğunu üstleneceğim" diyor. 2016 Olimpiyat Oyunları'nı kendi ülkesinde izleyecek çünkü çünkü olimpiyatlar o yıl Rio de Janeiro'da düzenleniyor. Hem de efsanevi kumsal Copacabana'daki valeybol müsabakalarıyla birlikte. Bu ülke, Olimpiyat Oyunları için gerekli altyapıyı kurmaya bir süre önce başladı.Global ekonominin cazibe merkezleri değişiyor. Bu durum Janaina'nın kariyeri kadar kamu borçları, demografik gelişmeler ve ekonomik büyüme gibi bir dizi makroekonomik veriden de anlaşılıyor.
Tüm göstergeler, gelişmekte olan ekonomilerin çoğunun, endüstrileşmiş ekonomilerden çok daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor. Çin ile Brezilya gibi ekonomilerin global finansal ve ekonomik krizi, tek bir çizik bile almadan atlattıkları ortada. OECD, gelişmekte olan ülkelerin toplam ekonomik çıktı bazında, 2030 yılına kadar orjinal endüstrileşmiş ülkeleri sollayacağını düşünüyor.Bu hesaba sadece BRIC ulusları (Brezilya,Rusya, Hindistan ve Çin) değil, aynı zamanda Kolombiya gibi diğer ülkeler de katılıyor. Bu arada yarınların "ekonomik mucize" ülkelerini tanımlamak da şu sıralar çok moda oldu. BRIC kısaltmasının mucidi, yatırım bankası Goldman Sachs, şimdi de "Geleceğin 11 "inden bahsediyor. Bunlar, aralarında Bangladeş, Mısır, Nijerya, Vietnam, Endonezya, Filipinler, Meksika ve Türkiye'nin olduğu, büyüme yönünden görünümleri iyi ülkeler. Her ne kadar sondan ikisi geçmiş yıllarda zor günlerden geçmiş olsa da 2010 yılından itibaren onların da yüksek büyüme oranları yakalayacakları tahmin ediliyor.

Meksika ve Fas örneklerine dikkat!
Etkili çevre koruma için örnek teşkil etmeyi kafasına koymuş bir ülke olan Meksika, şu anda rüzgar çiftliklerine ve enerji etkin teknolojilere dikkate değer miktarda yatırım yapıyor. Meksika, 2010 sonlarında Dünya İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak ve misafir ülkelere kat ettiği başarıları sunma şansını elde edecek. Bu bağlamda, Meksika Şehri'nin kuzeyindeki Queretaro'ya iki saatlik bir araba yolculuğu yapmak oldukça aydınlatıcı olabilir. Burada, büyük bir uluslararası banka olan Santander, en yeni Siemens teknolojileri sayesinde enerji kullanımının minimuma indirildiği bir çağrı merkezi kurdu. Yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey'e göre iklim koruyucu teknolojiler, 2030 yılına kadar Meksika'da yarım milyon kadar kişiye yeni istihdam olanağı yaratabilecek. Çoğu Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da olan pek çok gelişmekte olan ekonomi de bu fırsatın farkında. Fas bu konuda örnek bir vaka. Burada, Desertec girişimiyle öngörülen ilk enerji tesisleri inşa ediliyor. Bunların arasında, bir gün Avrupa'ya enerji ihraç edebilecek rüzgar çiftlikleri ile güneş termal tesisleri var. Fas, 2020 itibarıyla güneş enerjisi tesislerinden 2.000 megawat ve rüzgardan da bir 2.000 MW daha enerji üretmeyi planlıyor.

Lokomotif BRIC.
BRIC ulusları, halen global ekonomiyi sürükleyen en önemli motor olma özelliğini sürdürüyor. Bu ülkelerde, devasa iç pazarlar ile birlikte nüfusları her geçen gün artan varlıklı orta sınıf şekilleniyor. Bu piyasalar, giderek daha fazla sayıda ürün üretmekle kalmıyor, aynı zamanda bu ürünleri geliştiriyor. Bu durum, pazarda baskın olmak için sınırlar dahilinde ya da dışında öğrenen endüstriyel devlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Tata Sons'un direktörler kurulu üyesi Jamshed J. Irani, gelişmekte olan ülkelerin gelişmişlik bakımından Avrupa ile ABD'nin gerisinde kaldığı gerçeğini, "her işte bir hayır vardır" şeklinde yorumluyor ve şöyle diyor:  

  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER