Capital'e abone olun.
ZAMANIN YIKICILIĞINA DİRENMEK

Zamanın yıkıcılığına direnmek

Geçmiş elektrik teknolojilerinden günümüzde halen kullanılan 5 örnek, teknolojinin gücü ve inovasyonların kalıcılığı hakkında bize çok çarpıcı bir hikaye sunmaktadır.

Son Güncelleme: 01.04.2014

Elektriğin görkemli şahlanışı, bir yüzyıldan önce başlamıştı. Elektrikli şimendiferler ve elektrik motorları, yaşamları değiştirmiş ve halkın giderek artan elektrik ihtiyacını karşılamak için ilk enerji santralleri kurulmuştu. Bu teknolojilerden bazıları günümüzde halen kullanılmaktadır.

Bunların arasından 5 örnek, teknolojinin gücü ve inovasyonların kalıcılığı hakkında bize çok çarpıcı bir hikaye sunmaktadır.20. yüzyılın başlarında, liman şehri Palma'dan Majorca'nın dağlık bölgelerine gitmek hayli külfetli bir işti.

Yolcuların at arabalarına binerek dağlardaki ve Coll de Soller geçidindeki daracık yollarda bir yukarı çıkıp bir aşağıya inmesi gerekirdi. Her şeye rağmen, Palma'dan Soller'e insanları ve ticari malları taşımanın tek yolu da buydu.

Palma ile Soller arasında bir demiryolu bağlantısının inşaatının başladığı 1907 yılına kadar değişen bir şey olmamıştı. Düzenli demiryolu hizmetlerine ancak 1912 yılında başlanabilmiş ve 18 ay sonra da 5 kilometre uzaklıktaki Soller Limanı'na giden elektrikli bir tramvayla takviye edilmişti.

Bu tramvay hattının, Sollertren istasyonunda kendine ait ve Alman elektroteknik şirketi SiemensSchuck tarafından üretilmiş bir dinamo ile çalışan 48 kilovat çıktılı bir içten yanmalı motoru olan bir enerji santrali vardı. Gelen ziyaretçiler ve küçük soğuk hava depolu arabalarla nakledilen taze balıklar sayesinde bu şehre biranda para yağmaya başlamıştı.

Bir başka dev adım da 1929 yılında tünellerde rahatsız edici boyutlardaki dumanı ortadan kaldıran ve tren yollarını elektriğe kavuşturan gelişmeydi. Tren yolu operatörü Ferrocarril de Soller, bu amaçla her biri 33 ton ağırlığında ve 265 kilovat güce sahip 4 tane çift yönlü çalışan lokomotif satın almıştı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER