Capital'e abone olun.
SEKTÖR HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜYOR

Sektör her şeye rağmen büyüyor

Pazardaki büyüme tüm olumsuzluklara rağmen sürüyor.

Son Güncelleme: 01.10.2012

“Türk havacılık sektörünün büyüklüğü 2011 rakamlarına göre 16 milyar doları aşmış durumda. Pazardaki büyüme tüm olumsuzluklara rağmen sürüyor. Türkiye, 10 yıl içinde, havacılıkta yaklaşık 300 milyon insanın uçtuğu bir ülke olacak. Mevcut havayolları hızlı büyümesini sürdürecek. Bazı havayolları birleşmeleri yaşanacak, uçuş ağları daha da genişleyecek”. avacılık sektörü küresel olumsuzluklara rağmen büyümeye devam ediyor. İç hatlarda yüzde 18,4, dış hatlarda 12,5, toplamda ise 10,5 civarında bir büyüme var. 8 aylık rakamlara göre 87 milyonu aşmış durumda. Transit trafikte de yüzde 20’lerde bir artış söz konusu. Fiziki ve sosyal imkanlarıyla dikkat çeken Sabiha Gökçen Havalimanı ise yaptığı atılımlarla sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da gözdesi haline geldi. İşletmesini 1 Mayıs 2008’de devraldığımız, 2009 yılında 25 milyon yolcu kapasiteli terminali açılan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 2009 yılında 6,6 milyon yolcu, 2010 yılında 11,6 milyon yolcu ağırladık. 2011 yılında ise dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı olduk. 2012 yılının ilk 8 ayında, toplam 9,9 milyon yolcuya hizmet verdik.

Toplam ciro 16 milyar dolar
Elimizdeki son verilere göre sektörün toplam cirosu, 16 milyar doların üzerinde seyrediyor. Türkiye, bu rakamlar neticesinde; dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmiş bulunuyor. İlerleyen dönemde, İstanbul’da 150 milyon, belki de daha fazla trafik olacak. Genel verilere baktığımızda; havalimanlarının kapasitelerinin aynı şekilde 400 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Türkiye artık sadece hava taşımacılığını geliştiren bir ülke
olarak değil, havacılık teknolojilerini de kendi özgün havacılık sanayine yerleştiren ve adım adım geliştiren bir ülke konumuna geldi. Hem komşu ülkelere hem de diğer ülkelere baktığımızda; altyapı ve uçak olarak iyi bir yerde olduğumuzu görüyoruz. Gerek yolcu sayısı, gerekse uçak trafiği artarak devam edecektir.

10 yılda 300 milyon kişi uçacak

Türkiye, bu haliyle, havacılıkta varış noktası hizmet ağının yaygınlığı bakımından dünyanın en büyük 10 ülkesi arasında yer alıyor. 10 yıl içinde havacılıkta yaklaşık 300 milyon insanın uçtuğu bir ülke olacak. Mevcut havayolu şirketleri hızlı büyümesini sürdürecek. Bazı havayolları birleşmeleri yaşanacak, uçuş ağları daha da genişleyecektir. Önümüzdeki dönemde, havalimanlarımız yeni teknolojilerin kullanıldığı yerler olacak. Gelecek dönemde, havacılık sektörü büyümeye devam edecek ve İstanbul merkez konumunu sürdürecek. Havacılık sektöründeki bütün kurumların koordineli bir şekilde çalışarak, gerekli altyapı çalışmalarının devam etmesiyle birlikte yaşanacak sıkıntıların minimize edileceğini düşünüyorum. Yolcuya verilen doğru hizmet ve mevcut yolcu potansiyeliyle altyapı çalışmaları birleşince uçmaya devam edeceğiz.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER