Capital'e abone olun.
ANTALYA DÖNÜŞÜMÜ BEKLİYOR

Antalya dönüşümü bekliyor

Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya'ya daha modern bir şehir görüntüsü kazandıracak.

Son Güncelleme: 01.11.2013

Kentte 1999 öncesinde yapılmış 40 bin riskli binanın olduğu tahmin ediliyor. Dönüşümle birlikte yetersiz ve çürük binalar yıkılacak. Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya'ya daha modern bir şehir görüntüsü kazandıracak.

Bu kapsamda kentin kuzeyindeki gecekondu bölgeleri, kent merkezindeki çekirdek mahalleler inşaat şirketlerinin dikkatini çekiyor. Yılda 1 1 milyon turistin geldiği, Türkiye'nin vitrini Antalya acilen dönüşümü bekliyor. Kentsel dönüşüm yasası Van’da yaşanan büyük depremin ardından hızlandırılarak 5 Ekim 2012’de 6306 sayılı kanunla yasalaştı.

Dönüşüm 35 ilde, 6 bin 500 binada yıkımla başladı. Bunların 150 tanesi kamu binası. Yıkımı süren bu binaların içinde karargah, hizmet binası, ilköğretim okulu, devlet ve kadın doğum hastanesi, sağlık ocağı ve lojmanlar da bulunuyor. Dönüşümde ilk yıkımlar İstanbul, Ankara, Aydın, Ağrı, Denizli, Van ve diğer 29 ilde yapılacak.

Antalya ise yasayla birlikte 4’üncü derece deprem bölgesi statüsünden 2’nci derece statüye yükseldi. Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya’ya daha modern bir şehir görüntüsü de kazandıracak.

Bu kapsamda kentin kuzeyindeki gecekondu bölgeleri, kent merkezindeki çekirdek mahalleler inşaat şirketlerinin dikkatini çekiyor. Yılda 11 milyon turistin geldiği bir kent için, kentin görüntüsü, yaşam alanları önemli. Antalya bu konuda Türkiye’nin vitrini.

Ancak her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Türkiye’nin vitrini sayılan Antalya kentsel dönüşümü acil olan iller arasında yer almıyor. Antalyalı kamuoyu ise Antalya’nın acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir. Capital, Antalyalı müteahhitler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Antalya’da kentsel dönüşümü sorguladı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: Antalya,Turizm,İnşaat,Kentsel dönüşüm

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER