Capital'e abone olun.
MALKARA OSB YATIRIMCI BEKLİYOR

Malkara OSB yatırımcı bekliyor

Malkara Organize Sanayi Bölgesi bugün bin 56 dekar arazisi ile yatırımcılarını bekliyor.

Son Güncelleme: 01.08.2010

Sınır kapılarına olan yakınlığını avantaja çevirmek isteyen Malkaralılar 2007 yılında bitirdikleri OSB’ye yatırımcı bekliyor. Ulaşımdan altyapıya kadar birçok OSB’nin kronik sorunlarından uzak şehre yakın konumda olan Malkara OSB’de henüz hiçbir fabrikanın kurulmadığını ifade eden OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Malkara Kaymakamı Salih Yüce, “Bölge enerji gereksinimlerini çok yönlü olarak karşılayabilecek durumda. Tekirdağ Tredaş Genel Müdürlüğü ile perakende satış sözleşmeleri yapıldı. Sanayiciye ucuz elektrik sağlamasının yanı sıra elektrik iletim hattının tamamının yeni olması da kesintisiz enerji sağlıyor” diyor. Salih Yüce, bölgenin dinamikleri ve yatırımcı bekledikleri OSB ile ilgili sorularımızı  şöyle yanıtladı:

OSB’nin kaç fabrika kurulacak kapasitesi var ve şu an kaç fabrika faaliyet gösteriyor? Fabrika kurmak için kaç parsel satıldı?

OSB'mizde 69 sanayi parseli bulunuyor. Henüz faaliyet gösteren sanayici bulunuyor. 69 parselin tamamı boş durumda. Yatırımcı bekliyoruz.

Sanayicilerin Malkara OSB’de yerlerinin olması hangi faaliyet alanları için daha avantajlı?

Bölgemiz tarım bölgesi olduğundan tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapılması daha uygun olacak.

OSB enerji gereksinimini nasıl karşılıyor? Enerji kaynakları na ne kadar yakın? Yurdun farklı OSB’lerine göre maliyetler ne kadar avantajlı?

Enerjimiz Şarköy 'e giden yeni hattan kullanılmakta. Alternatif enerji olarak bölgemizde çok zengin kömür yatakları bulunuyor.

Bölgenin sanayici için cazip özellikleri nedir? Devlet teflvikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bölgemiz Trakya’nın orta yerinde bulunuyor. Karayolu, demiryolu, deniz ve havayolu ulaşımı açısından uygun bir bölgede. Ayrıca Malkara OSB gümrük kapılarına en yakın Organize Sanayi Bölgesi konumunda yer alıyor. Bölgemiz 5084 sayılı teflvik yasasından faydalandırılmıyor.

Satılan arsalarda yatırım çalışmaları ne durumda?

Henüz satılan parselimiz yok. Bin 56 dekar arazi üzerine kurulan Malkara Organize Sanayi Bölgesi Avrupa’ya açılan İpsala Gümrük Kapsı’na,  çevre illere, hava, deniz ve demiryollarına yakınlığı ile sanayi üretiminden sonra üretilen ürünlerin nakliyesi yönünden de cazibe merkezi olabilecek bir konumda.

Malkara OSB’nin teknik özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Malkara Organize Sanayi Bölgesi, karayolu ile Tekirdağ iline 45 kilometre, Malkara ilçesine 10 kilometre, İpsala Gümrük Kapısı'na 64 kilometre, duble yola bin 400 metre mesafede. Bu özelliği ile gümrük kapısına en yakın OSB olma özelliği taşıyor. Denizyolu mesafeleri de, Tekirdağ’daki Akport Limanı’na 43 kilometre, Tekirdağ ili Barbaros beldesindeki Asyaport konteynır limanına 40 kilometre, Şarköy limanına 37 kilometre, Gelibolu limanına 98 kilometre mesafede. Tekirdağ demiryoluna 43 kilometre, Alpullu'ya 60 kilometre, Muratlı'ya 68 kilometre uzaklıkta. Malkara OSB’nin havayolu ulaşım› ise 95 kilometre uzaklıktaki Çorlu Havaalanı ve 165 kilometre uzaklıktaki İstanbul Atatürk Havaalanı ile sağlanmakta. Mevcut yolların duble yol olması da yatırımcılar  için önemli bir avantaj sağlıyor.

 

  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER