Capital'e abone olun.
İŞ DÜNYASINDAN TÜSİAD MESAJLARI!

İş dünyasından TÜSİAD mesajları!

TÜSİAD’da bayrağı Haluk Dinçer’den devralan Cansen Başaran Symes için iş dünyası ne dedi?

Son Güncelleme: 22.01.2015

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nde (TÜSİAD) bugün seçim heyecanı vardı. TÜSİAD'da yeni Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes oldu. TÜSİAD’da bayrağı Haluk Dinçer’den devralan Symes, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner’den sonra üçüncü kez seçilen kadın başkan oldu. 

Cansen Başaran Symes için iş dünyası ne dedi? 

CANAN BAŞARAN SYMES KİMDİR? TIKLAYIN!

İŞTE HALUK DİNÇER'İN BAŞKANLIĞA VEDA KONUŞMASI! TIKLAYIN!

İŞTE İŞ DÜNYASININ MESAJLARI: 


Tuncay Özilhan / Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Cansen hanımın çok başarılı bir başkan olacağına inanıyorum. Hem Pricewaterhouse’da, hem Allianz’da çok önemli tecrübeler edindiğini, dünyayı ve Türkiyeyi çok iyi tanıdığını düşünüyorum. Geçmiş tecrübelerinin, bilhassa denetimci olmasından, araştırmacı bir yapısı olduğunu, Türk iş dünyasını çok iyi tanıdığını, kadın olmasından dolayı da kadının Türkiye’de iş dünyasında ve siyasette yerini alması için çok uğraşacağını biliyorum.

Çok uzlaşmacı karakterinin kendisine yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca çok dinamik genç bir yönetim kurulunu oluşturduğuna inanıyor, kendisine başarılar dilerken hem üyelerinin hem de Yüksek İstişare Konseyi'nin desteğinin yanında olduğunu söylemek istiyorum. 
 
Türkiye’nin önünde çözülmesi ve geliştirilmesi gereken çok sorunlar var. Her başkan gibi onunda bunların çözülmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Ahmet Dördüncü / Akkök Holding CEO'su

Cansen hanımın seçilmesiyle ülkem adına üyesi bulunduğum TÜSİAD adına çok gurur duydum. Avrupa ülkelerine dahi baktığınızda iş dünyasını temsil eden bu kadar büyük bir örgütün lideri olaral bir kadının seçilmiş olmasını çok büyük bir sevinçle karşılıyorum. Özellikle Türkiye’de kadının son yıllarda nasıl haksızlıklara uğradığını düşünürseniz Cansen hanımın bu pozisyona gelmesinin önemi daha da artıyor.  

Pozitif ayrımcılığın ötesinde kendisini tanırım. Çok başarılı bir iş insanıdır. Analitik düşünebilen çok başarılı takımlar kuran bir liderdir. Haluk Dinçer, TÜSİAD’ın bundan sonraki dönemde yapması gerekenleri düşündüğü bir liste bıraktı. Bu listeye katılıyorum. Cansen hanım zamanında bunlar yapılacaktır.

Yalçın Ayaydın / İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı
Cansen Hanım, kamuoyuna ve iş dünyasına uzak bir isim değil. Zaten TÜSİAD'ın için olan bir isim. Başkanlığı hayırlı olsun. Ben bu işi çok iyi yapabileceğine inanıyorum.

Cansen Hanım zaten TÜSİAD yönetiminde tecrübeliydi. İstişare kurulunun Cansen Hanım’ı seçmesi çok önemli bir karar. Böyle bir dönemde yani böyle gergin bir dönemde TÜSİAD’a bir kadın başkan seçilmesi çok yerinde bir karar. Çünkü kadınlar daha farklı düşünüyor. Daha sağlıklı düşünüp daha farklı değerlendiriyorlar. Ayrıca Cansen Hanım çok tecrübeli bir iş insanı. TÜSİAD’ı bu kararından dolayı kutluyorum

Hakan Kodal / Krea Gayrimenkul Başkanı

TÜSİAD'ın 3. kadın başkanı Cansen Basaran'a tebrikler. Zor bir görev onu bekliyor. Layıkı ile yapacağına eminim

Tufan Ünal / Batıçim Murahhas Azası
Cansen hanımın fevkalade başarılı olacağını ve aktif bir başkanlık yapacağını düşünüyorum. TÜSİAD her zaman olduğu gibi ülkemizin ekonomik ve sosyal geleceğinin sağlıklı bir biçimde büyümesini güçlenmesini ve bunun sürdürülebilir hale gelmesini bekliyor.

Ahmet Said Kavurmacı / Aydınlı Grup Ceo'su 
İş dünyasının önemli bir kurumunda kadın bir başkanın olması, stres ve gerginliğin siyaset ile iş dünyasını karşı karşıya getirdiği bu kritik dönemde ortamın normalleşmesine katkıda bulunacaktır kanaatindeyim. Bir iş kadını nezaketi içindeki söylemlerde dile getirilecek hakikatler, sıkıntılar, Sn Başbakan tarafından daha bir özenle dinlenip, tarafgirlik düşüncesinden öte "Hayırhahlık" bağlamında değerlendirilmesine vesile olacağı inancındayım.

İstişare ve ortak akıl kültürünün, siyasi mülahazalara kurban gitmemesi adına, TÜSİAD'ın ülke sanayimiz ve ekonomimiz adına daha cesur söylemlerde bulunması elzemdir. Şu anda, dünün güneşiyle bugünün çamaşırının kurutulamayacağı gerçeğini ülkesini seven tüm sorumluluk sahibi kişi ve kurumlar olarak görüp, gerekli tedbirlerin alınması için ülke menfaati adına tüm bildiğimiz gerçeklerin gerekçeleriyle ortaya konulduğu toplantılar ile makro ekonomik politikalarımızın belirlenmesinde önemli bir bilen rolünü tekrar üstlenmesi gerekmekte.
Oluşan yönetim kurulu da, tüm bunları gerçekleştirebilecek donanım, özgüven ve heyecana sahip sanayicilerimizden oluşmakta zaten.

Sn.Başbakan, siyasi bir mülahaza dışında kulak vermesi yeterli olacaktır inşallah. Önemli olan, bu önemli kurumlarımızı siyaset üstü bir istişare ve danışma platformu olarak görebilmesidir iktidarın, inancım son derece yapıcı bir işbirliği tesis edilebileceği yönünde.

Müjdat Keçeci / Denizli Sanayi Odası Başkanı

Cansen hanımın TÜSİAD başkanı olması her şeyden önce Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarının içinde olan TÜSİAD gibi bir kurumun başında 3.defa başarılı bir kadının olması beni mutlu etti.

Ekonomiye kazandırmak zorunda olduğumuz kadınlarımızın Cansen hanım gibi başarılarını yurtiçi ve yurtdışında kanıtlayarak bu noktada liderliğe ulaşması eminim arkadan gelen yeni nesil kadınlarımızın vizyonunda artık, bu ve buna benzer koltuklar hedef noktasında olacaktır, yürekten kutluyorum. Yeni dönemde iş dünyası TÜSİAD’tan yine ekonomideki yeri ve etkinliğine yarışır ve yakışır aktiviteler ve yönelimlere rehber olmakta devam edecektir. 

İş dünyası olarak 2015 yılının her açıdan zorluklarla dolu bir yıl olacağı, dünyanın ekonomik ve siyasi olaylara gebe olduğu, bunların da sancılı doğumlarla sıkıntılar yaratacağını bekliyorum. Bu nedenle iş dünyasının riskleri azaltıcı, önleyici ve yaşama devam edici tedbirler üzerinde odaklaşması gerektiğini düşünüyorum. 

Sabri Ünlütürk / Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı
Cansen hanım, birçok kurumda başarılı bir şekilde üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi, TÜSİAD’da da aynı başarısını gösterecek ve TÜSİAD bayrağını daha yukarı taşıyacak. Önümüzdeki dönem iş dünyasını özellikle ihracat dünyasını zorlukların beklediğini düşünüyorum. Seçim yılı ve ana pazarımız Avrupa’daki gelişmeler, Dolar/Euro paritesinde değişim bunların başlıcaları. Bu yıl büyümeden ziyade durumu koruma yılı olacağa benziyor.

Meltem Kurtsan / Kurtsan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı 
Kendisiyle Davos'ta 2000 yılında tanıştık. İkimiz de geleceğin global lideri seçilmiştik. Ne ilginç ki ikimiz de lider olduk sonrasında.. Ben KAGİDER'in kuruluşuna liderlik ettim ve 4,5 yıl başkanlık yaptım. Cansen ise şu anda TÜSİAD gibi köklü bir derneğin liderlik koltuğuna oturuyor. Cansen ile 15 yılı bulan dostluğum boyunca akıllı, bilgili, çalışkan olmasının yanında beni en çok etkileyen özelliği uzlaşmacı kişiliği olmuştur. TÜSİAD açısından böylesine kritik bir dönemde böyle bir görevi üstlenmesi için seçilmiş olması kesinlikle tesadüf değildir. 

Cansen bu görev için biçilmiş kaftan diyorum. Yolu açık olsun. Yıllarca KAGİDER gibi bir derneği başkanlığını yapmış biri olarak bir başka tespitte bulunmak istiyorum. Yıllarca erkek başkanlarla yürüyen ve adı bile iş adamları olan böylesine güçlu bir kurumun başına 3. kez bir kadın seçilmesini çok anlamlı buluyorum. Sizce zor ve uzlaşma gerektiren şartlar olmasa acaba yine bir kadına emanet edilir miydi TÜSİAD?

Osman Arar / Orka Holding Genel Koordinatörü
Cansen Başaran-Symes yeni bir vizyon , taze bir kan olacak. TÜSİAD 3. kadın başkanının farklı bir vizyon katacağını düşünüyoruz, ve yeni dönem getirilerini heyecanla bekliyoruz.

Yeni dönemde TÜSİAD ve iş dünyasını neler beklendiğinden çok bizlerin ne beklediği daha önemli diye düşünüyorum. Yeni yönetimden icrayla uyumlu, icrayı samimiyetle  uyarıcı, apolitik, samimi, pozitif, tansiyonu yükseltmeyen, sanayi ile ilgili ve her tabakanın bilgi ve bilinç seviyesini yükseltmeye yönelik bir duruş sergilemesini bekliyoruz.

Memduh Boydak / Boydak Holding CEO’su

Cansen Hanım yeni başkan olmakla birlikte TÜSİAD’da uzun yıllar görev yapmış bir isim. Birçok üye tarafından takdir edilen, TÜSİAD’ın kurumsal kimliğini ve değerlerini özümsemiş değerli bir iş kadını. 

Dünyanın 4 büyük denetim şirketinden birisi olan PWC gibi saygın bir kurumda  çok uzun yıllar görev yaptı. Dünya çapında şirketleri ve organizasyonları yönetmiş global vizyona sahip ufku olan bir lider. Denetim ve danışmanlık sektöründe çalışmış olması iş dünyasında farklı sektörleri daha iyi tanıyor olması noktasında önemli bir avantaj. Kendisinin şahsi birikimi ve uluslararası tecrübesinin TÜSİAD’a ve dolasıyla Türk iş dünyasına büyük katkılar sağlayacağına olan inancım tam. Kendisiyle geçmiş dönemde beraber görev yapmıştık, şimdi ise onun başkanlığında yeni dönemde de beraber ülkemizin saygın iş dünyası örgütü olan TÜSİAD’da görev yapacağız. 

Ülkemizin ekonomisinin her yıl yeni bir dönemeci başarı ile geçtiğini gözlemliyoruz. Önümüzdeki dönemde de ekonomi yönetimi, sanayici işadamları, esnaf ve çalışan kesim olarak hep birlikte ülkemizin büyümesi ve gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yeni TÜSİAD yönetiminin başta hükümet ve ekonomi yönetimimiz olmak üzere ülkemizdeki tüm paydaşlarla uyum içinde ülkemizin gelişmesine, büyümesine, demokratikleşmesine ve AB sürecine katkı sağlayacak öneri ve projeler geliştireceğine inanıyoruz. Bu yönetim kurulu değerli isimlerden oluşuyor. Umarım hep birlikte güzel işler yaparız. 

Şenol Şankaya / Yeşim Tekstil CEO'su 
Her şeyden önce TÜSİAD’da Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Ümit Boyner’den sonra 3. kez bir kadının başkan olmasından dolayı büyük mutluluk duydum. Genel olarak kadınların iş hayatındaki güçlü ve kararlı duruşları ile birlikte kullandıkları uzlaşmacı tutumla, toplumda bir denge unsuru olduklarını düşünüyorum. 

Cansen hanımın da iş hayatındaki uzun yıllara dayanan tecrübesinin ve özellikle bugüne kadar küresel arenada aldığı görevlerin ve global bakış açısının TÜSİAD için de yeni bir takım fırsatları  beraberinde getireceğine inanıyorum. 
 
Küresel konjonktür ve jeo-politik gelişmelerle birlikte ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi gelişmelerin, önümüzdeki dönemde iş dünyasının ve TÜSİAD’ın gündemini belirleyeceğini düşünüyorum. 

Batı-Rusya ve Ukrayna-Rusya gerginliği ile Ortadoğu'daki IŞİD sorunu başta olmak üzere, 2014 yılında yaşanan siyasi gerilimler bu yıl da devam edecek gibi görünüyor. Yaşanan bu gerilimler  ve Avrupa ekonomisinde  yaşanacak gelişmeler, ülkemizin ekonomisini de  doğrudan etkileyecektir.  Diğer yandan, dünyada petrol fiyatlarındaki düşüş ve emtia fiyatlarındaki ılımlı seyir, Türkiye ekonomisini olumlu yönde etkiliyor. Düşen petrol fiyatları ile cari açık üzerindeki baskı hafifledi, bu durum ülkemiz ekonomisinin büyümesini olumlu yönde etkileyebilir. Bu da orta vadede faiz düşüşleri ve yatırım artışlarına yönelik pozitif etki yaratacaktır. 

Bu beklentiler de Türkiye'yi diğer gelişen ülkeler içinde pozitif ayrıştıracak. Bu ayrışma ile birlikte de sermaye girişi  artacaktır. Dolayısıyla TÜSİAD’ın da  bu fırsatları destekleyecek  çalışmalar yapması iş dünyasına ivme kazandıracaktır. 

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras
Kadın istihdamına ve iş gücüne büyük önem veren biri olarak, öncelikle TÜSİAD başkanlığı gibi Türkiye için büyük bir mevkinin üçüncü kez bir iş kadını tarafından temsil edilmesinden büyük gurur duydum. Cansen Başaran Symes’in hem Türkiye hem uluslararası iş dünyasının onemli bir ismi olması TÜSİAD için onemli ufuklar açacaktır. Yeni görevinde başarılarını hep beraber takip edeceğiz.

Global ekonomi için kolay bir yıl değil. Euro bölgesi büyüme hedeflerinde küçülmeye gitti. Rusya-Ukrayna krizi, Irak ve Suriye’de yaşananlar, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin’de bile büyümenin hızının düşmesini gözlemliyoruz. Dünyada yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde istikrarlı büyüme devam ediyor. İhracatımızda da artış var.

Ayrıca, düşen petrol fiyatları girdi maliyetlerini aşağı çekerken, üreticinin de rekabet gücünü artıracak. Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentilerinin de yatırımlara ve reel sektöre olumlu yansıması olacak. Seçim dönemini de yakından takip etmek gerekecek. 

TÜSİAD’ın bir çizgisi var. Cansen Başaran-Symes’in de bu çizgide ilerleyeceğine, bunu devam ettireceğine inanıyorum. TÜSİAD hem Türkiye ekonomisi, sanayisi, iş dünyası hem Türk sanayici ve işadamları için önemli bir değer. Cansen hanıma da bu konuda büyük görevler düşüyor. 34 yıllık profesyonel iş hayatında gösterdiği başarılı çizgiyi burada da göstereceğine, iş dünyasını çok iyi temsil edeceğine, başarılı işlere imza atacağına inanıyorum.  

Etiketler: tüsiad başkanı,başkanlık seçimleri,seçim,Cansen Başaran-Symes,tüsiad,45. TÜSİAD Genel Kurul toplantısı,haluk dinçer

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER