Capital'e abone olun.
GELECEKTE NE OLACAK?

Gelecekte ne olacak?

Prof. Jorgen Randers ilginç iddiaları olan bir gelecek analisti. İşte Randers ile yaptığımız sohbetin detayları...

Son Güncelleme: 12.01.2017

* 2052’de nüfusun düşündüğümüzden daha az olacağını, 2075’e kadar da 7 milyara düşeceğini söylüyorsunuz. Bu nüfus azalmasının ne gibi etkileri olacak? 
 Çok güzel etkileri olacak. Nüfus ne kadar yavaş büyürse ve ne kadar az olursa hayat da o kadar iyi olur. Gelir daha az insana bölünür. Zengin ülkelerde kadınların daha az sayıda çocuk yapmasının nedeni de bu. Bu sayede gerçek bir kariyere sahip olabiliyorlar, ailenin imkânları daha az sayıda insana bölünüyor. Böylece de çok daha iyi bir hayata sahip oluyorsunuz.
* Bu gelişmeden en çok hangi sektörler etkilenecek?
 Bence zengin ülkelerin, örneğin Almanya ve Fransa, nüfusları zaten sabit ve hatta azalmaya başladı. Göç almasalar kesinlikle azalır. Eğitim seviyeleri yükseliyor ve üst seviye pozisyonlarda kadınların oranı artıyor. Olacak olan şu, reel gelir geçmişteki kadar hızlı artmayacak. Bu da gelir dağılımı adil kalırsa herkesi etkileyecek bir durum. Yani reel gelirler uzun bir zaman sabit kalacak. Doğan çocuk sayısı azaldığı için anaokullarındaki ve ilkokullardaki iş gücünü hastanelere ve huzurevlerine taşımanız gerekecek. Çünkü yaşlıların ihtiyaçları çocukların ihtiyaçlarından farklı. Ancak sayılar tutuyor, çocuk sayısındaki azalış kabaca yaşlı sayısındaki artışla aynı. Bu, ekonomideki yapısal bir değişim ve anlamı iş olanaklarının anaokullarında değil huzurevlerinde olacağı.
* Şirketler böyle bir ortamda nasıl büyümeye devam edebilir?
 Bunun iki yolu var. Basit bir örnek verecek olursam, insanların her zaman arabaya ihtiyacı olacak. Ancak ekonomi büyümeyeceği ve nüfus azalacağı için yeni araba talebi eskisi kadar hızlı artmayacak. Bu da rekabetin sertleşeceği anlamına geliyor. Her yıl satılan yeni araba sayısı aşağı yukarı sabit kalacak. Bu da şirketlerin ölçeği artırmak yerine birbirleriyle rekabet etmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Yani bir tedarikçinin böyle bir piyasada başarılı olması zorlaşıyor. Deterjan piyasası gibi… Son 30 yıldır birbirleriyle rekabet edip duruyorlar, kullanılan toplam deterjan miktarının çok değiştiğini sanmıyorum. Birbirlerinden pay çalmaya çalışıyorlar. Bunda başarılı olanlar da çok para kazanıyor.
* Petrol tüketiminin uzun vadede ciddi oranda azalacağını söylüyorsunuz. 2052’de yeni enerji kaynakları neler olacak?
 Güneş, rüzgâr ve akarsular. Uzun vadede enerjinin çok ucuz olacağı konusunda kesinlikle haklısınız. Aynı gıda gibi… Gelişmiş ülkelerde gıda, şu anda 150 yıl öncesine göre çok ucuz. 150 yıl önce gıda üretmek için ülkedeki iş gücünün yarısına ihtiyaç duyuyorduk. Şu anda ABD’de tüm gıda için iş gücünün yüzde birinden azına ihtiyaç duyuluyor. Bu da gıdanın maliyetinin tüm GSMH’nin yüzde birinden az olduğu anlamına geliyor. Bundan sonra ucuzlayacak olan şeyler de robotlar veya Vietnam’daki ucuz iş gücü tarafından üretilen her şey… Giysiler artık o kadar ucuz ki zengin, yüksek verimlilikteki ülkelerde tekrar giyilmiyor, kullanıldıktan sonra atılıyor. Enerji de kısa zaman sonra böyle olacak. Benim ülkemde mesela küresel ısınma yüzünden üretilen hidroelektrik enerji miktarı artarken daha iyi yalıtımlı evler sayesinde hane başına kullanılan kullanılan enerji miktarı azalıyor. Artık daha verimli arabalar üretildiği için arabaların kullandığı enerji de azalıyor. Bunların sayesinde de benim ülkemde elektriğin fiyatı 3 yıl öncekinin üçte biri kadar.
* Dünyanın hangi bölümü bu düşük petrol fiyatlarından dramatik olarak etkilenecek?
 Bence petrol kullanımı 2030’a kadar miktar olarak sabit kalacak, sonraki 20 yılda da hızla azalacak. Bunun nedeni de yenilenebilir enerji kullanımının dramatik seviyede artması olacak. En önemlisi güneş enerjisi, güneşten elde edilen ısı ve elektrik. Rüzgar ve hidroelektrik de keza… Bu yeni temiz enerji kaynakları yavaş yavaş petrol, kömür ve gazın yerini alıyor. Petrolün ana tüketicisi olan otomotiv endüstrisinde de yavaş yavaş elektrikli arabaların benzinli arabaların yerini aldığını göreceksiniz. 10-20 yıl sonra elektrikli arabaların pilleri yeterince büyük olacak ve hidrojene geçeceğiz. Rüzgar gülleri, güneş panelleri kullanacağız ve elektrolize su yoluyla hidrojen üreteceğiz. Bu suyu da arabalarımızda veya enerjiye ihtiyaç duyduğumuz herhangi bir yerde kullanacağız.
* Gelecekte hangi endüstriler radikal bir şekilde değişecek?
 Robotlar ve bilgisayarların kullanıldığı her endüstri. İkincisi de tarım azalmaya devam edecek, dünyanın ihtiyacından daha fazla gıda üretiliyor. Tarım en ucuz ve kaliteli yapılabileceği yerlere gidecek. Üretim daha ucuz iş gücü olan ülkelere kayacak. Bilgisayarların yapabildiği ofis işleri de yok olacak.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler: prof. jorgen randers rekabet sektör ekonomi

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER