Capital'e abone olun.
10 YIL GÜNDE 4 SAAT ÇALIŞ YILDIZ OL!

10 YIL GÜNDE 4 SAAT ÇALIŞ YILDIZ OL!

Malcolm Gladwell’e göre herkes bir yıldız olabilir

Son Güncelleme: 01.10.2009

2005’te Time Dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı” arasında gösterilen, Kanadalı yazar ve düşünür Malcolm Gladwell’e göre herkes bir yıldız olabilir. Bazı insanlar yetenekli doğar, diğerleriyse daha az şanslıdır. Ancak farkı yaratan yetenekten öte çalışma tutkusu ve zorlukla başa çıkabilme becerisidir. Dahi olmak içinse yaklaşık 10 bin saat bir konuya emek vermek gerekir.
Turkcell Akademi’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen Malcolm Gladwell, başarılı bir araştırmacı. Kalıpların gerisindeki ortak paydaları bulma konusunda çok başarılı. Yalın bir dille yazıyor.  Konuşması da kitapları gibi sakin, akıllı ve akıcı.

OCAKTA DOĞANLAR DAHA ZEKİ Gladwell, toplumsal ilişkiler, insanların algılama mekanizmaları ve birlikte hareket etme biçimleri konusunda araştırmalar yapıyor. Son kitabı Outliers’da modern toplumun en büyük saplantısı olan başarı ve üstün başarı konuları üzerine yoğunlaşmış. Bulgularını aile, nesil, sınıf ve kültür farklılıkları bazında sınıflamış. Çarpıcı kalıplar gözlemlemiş. Örneğin ocak, şubat, mart aylarında doğan çocuklar daha zeki ve güçlü oluyormuş. Gladwell, bunu bahar aylarında hamile kalan annelerin bebeklerinin güneşli ve bol gıdalı ortamda gelişmesiyle açıklıyor.

10 BİN SAAT FORMÜLÜ Malcolm Gladwell, kişisel başarı için de benzer bir formül olduğunu keşfetmiş. İki temel unsura dikkat çekiyor: Zaman ve emek. Başarı ancak uzun yıllar boyunca çok çalışana geliyor. Gladwell, başarı için en az 10 bin saat çalışarak uzmanlaşmanın gerekli olduğunu savunuyor. Bu 10 yıl boyunca her gün 4 saat aynı alanda çalışmak anlamına geliyor. Tenisçi için de müzisyen veya iş adamı için de aynı kural geçerli.
MOZART VE BILL GATES ÖRNEĞİ Gladwell, hata yapmadan, ders alınmadığını vurguluyor. Bu yüzden yılmamak, devamlı aramak ve uzun yıllar çabalamak gerekiyor. Örneğin Mozart, Bill Gates, the Beatles, Fleetwood Mac’in dünya çapındaki başarıları da 10 bin saat sonrasında gelmiş. Hitchcock, en iyi filmlerini 55 yaşından sonra çekmiş. Ünlü ressam Cezanne, ilk sergisini 50’lerinde açmış. Mark Twain, Huckleberry Finn romanı içim tam 9 yıl çalışmış.
THE BEATLES STRİPTİZ KLÜBÜNDE  Mozart çalışmaya 6 yaşında başlamış, Bill Gates 13 yaşında.  The Beatles, ünlü olmadan önce Hamburg’daki bir  striptiz barında haftada 7 gün  8 saat çalmış. Tüm zamanların en çok satan parçası olan Rumours’u yaratana kadar Fleetwood Mac, tam 16 albüm çıkarmış. Yaşananların sonucunda ortaya 19 milyon satışlı bir albüm çıkmış.
ÖĞRENME SORUNLU ÇOCUKLAR Gladwell’e göre Tanrı’nın daha az yetenekli, hatta sorunlu yarattığı çocuklar, yaşam savaşında ayakta kalabilmek için önemli beceriler geliştirmek zorunda kalıyor. Sorun çözerek büyüdükleri için iletişim kurma, kriz yönetme, konuşma, delege etme ve ekip çalışması yürütme konularında arkadaşlarından ileri gidiyorlar. Virgin’in kurucusu Richard Branson, kendisine okuma-yazma güçlüğü yaratan disleksi sorunuyla boğuşurken, aslında şirketinin temel yatırımını yapmaktaymış. Sorunlu bir başka çocuk olan Charles Schwab da telafi stratejisiyle yükselmiş.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER