Capital'e abone olun.
12 ÜLKE TÜRKİYE'YA BAĞLANDI

12 Ülke Türkiye'ya bağlandı

Dünyanın en büyük 50 telekom operatöründen 36’sına altyapı ekipmanları sağlıyor.

Son Güncelleme: 01.10.2009

3G ile birlikte adını daha fazla duyduğumuz Huawei, aslında 2002 yılından bu yana Türkiye’de. Dünyanın en büyük 50 telekom operatöründen 36’sına altyapı ekipmanları sağlıyor. Daha önce Telsim, Sagem ve Saudi Telekom’da önemli deneyimler elde eden Tufan Ünal da Huawei Türkiye’nin baş aktörlerinden biri konumunda. Son 2 yıldır şirketin pazarlama direktörlüğü görevini yürüten Ünal’la projelerini ve ajandasının önemli maddelerini görüştüm.
Ünal, 20 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk “Yeni Nesil Telekomünikasyon Teknolojileri Laboratuarı”nı kurduklarını şimdiyse dünyadaki 15’inci Ar-Ge merkezlerini Türkiye’de açmaya hazırlandıklarını söyledi. Bu merkezde ilk yıl 150 ve 3’üncü yılda ise toplam 500 mühendis istihdam edecekler. “Kullanıcıların ürettiği içeriğin paylaşımı için de altyapı gerekiyor” diyen Ünal, gelirlerinin 3’te 1’ini Türk Telekom’dan, geri kalanını ise GSM operatörlerinden elde etme hedefinde olduklarının altını çiziyor.
Ünal, Huawei’nin başta Türkiye’ye sadece satış amaçlı geldiğini ama kendisinin şirketi Türkiye’ye yatırıma ikna ettiğini ifade ediyor. 3G konusunda Türkiye’de 3 GSM operatörüyle birlikte çalışan tek şirket olan Huawei Türkiye’ye, 4 ay önce Orta Asya’nın 12 ülkesinin daha bağlandığını da belirtiyor. Ünal, 2008’de ulaştıkları 140 milyon dolar ciroyu, 2009’da 350 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getiriyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER