Capital'e abone olun.
AB BÜROKRASİSİNDE TASARRUF DEVRİ

AB bürokrasisinde tasarruf devri

AB Komisyonu,bürokratik harcamalarda yılda 40 milyar Euro'luk tasarrufa gidiyor.

Son Güncelleme: 01.01.2010

AB Komisyonu, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak, toplumu korumak ve rekabet eşitliği ortamını hazırlamak amacına odaklı iddialı bir projeyi gündeme alarak; 27 üyesinde bürokratik harcamalarda yılda 40 milyar Euro’luk tasarrufa gidiyor. Komisyon, bu tutarda bir tasarrufa 2012 yılında ulaşmak için çeşitli önlemleri uygulamanın yanı sıra yenilerini de hızla hazırlıyor. Halen AB üyeleri, bürokratik işlemler için yılda 124 milyar Euro harcama yapıyor. Bürokrasiyi 3’te 1 oranında azaltmayı hedefleyen bu programı yürütmek için Komisyon’un “Better Regulation Agenda: Daha İyi Düzenleme Gündemi”nin bir parçası olan ve 72 ayrı metinden oluşan “Action Programme for Reducing Administration Burdens in the EU: AB’de Yönetim Yükünü Azaltma Eylem Programı” yürürlüğe kondu. Bu programın bir hedefi de büyümeyi, rekabeti ve iş yaratmayı desteklemek. Ekim 2009’da Komisyon’un 13 öncelikli alanda yaptığı değerlendirme sonunda 2012 yılında hedeflenen tasarruf tutarına erişilebileceği anlaşıldı. AB Komisyon başkanı José Manuel Barrosso: “Komisyon, iş dünyasında bürokratik harcamaları azaltmak için koyduğu hedefe emin şekilde ilerliyor. Halen AB iş dünyası yılda 7,6 milyar Euro tasarruf sağlıyor. Eğer Avrupa Parlamentosu ve Üye Ülkeler Komisyon’un önerilerine destek verirlerse 40 milyar Euro’ya ulaşırız. Daha iyi düzenlemeler asla bitmeyecek bir süreçtir. Sadece kötü kuralları değiştirmek değil mesele; fakat iyi çalışacak yeni kurallar koymak, yeni teknolojileri ve yeni inovasyonları kullanmak gündemimizde.”
AB Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nde onay bekleyen bazı konular…
-AB’de yılda 18 milyar Euro’luk Katma Değer Vergisi’yle ilgili fatura düzenleniyor. Bu faturaların elektronik ortamda ulaştırılması halinde 22 milyon firma zaman ve maliyet avantajı sağlayacak. Komisyon, elektronik faturalamanın önündeki engellerin kaldırılmasını Konsey’den talep etti. Eğer orta vadede iş dünyasındaki tüm faturalar elektronik ortamda düzenlenirse 18,4 milyar Euro tasarruf sağlanacak.
-Komisyon Şubat 2009’da Konsey’den en fazla 10 işçi çalıştıran küçük işletmelerin AB kurallarına uyumlu bilanço düzenleme gereğinden vazgeçmesini talep etti. Bu talep uygun bulunursa 5,4 milyon küçük işletme 1,1 milyar Euro tasarruf sağlayacak.
Avrupa Ekonomik İyileşme Planı’nın önemli eylem alanlarından biri orta ve küçük işletmelerin üzerindeki bürokratik yüklerin azaltılmasıdır.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER