Capital'e abone olun.
AFET BİLİNCİMİZ ÇOK ZAYIF

Afet bilincimiz çok zayıf

Aksigorta tarafından, araştırma şirketi Nielsen’a yaptırılan “Afet Bilinci Araştırması”nın çok çarpıcı sonuçları var,

Son Güncelleme: 01.05.2013

FARKINDAYIZ AMA ÖNEMSEMİYORUZ
Aksigorta tarafından, araştırma şirketi Nielsen’a yaptırılan “Afet Bilinci Araştırması”nın çok çarpıcı sonuçları var. Türkiye’yi temsil eden 14 ilde 16-64 yaş grubuna dahil 1.212 kişi ile yapılan araştırma, toplumun başta deprem olmak üzere afetler konusunda farkındalığının olduğunu, ancak bireylerin kendini risk altında görmediğini ortaya koyuyor.

BANA BİR ŞEY OLMAZ
Ülkemizdeki her 10 kişiden birisi kendini afet riski altında görmesine ve afet durumunda can ve mal kaybına uğrayacağını düşünmesine rağmen harekete geçmiyor. Bunun gerisindeki temel nedense, afetlerin kendi başına değil de hep başkalarının başına geleceği düşüncesi.

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 96’SI RİSK ALTINDA
Türkiye’de afet denince hemen herkesin (yüzde 85) aklına ilk olarak deprem geliyor. Ülkemizdeki her 5 kişiden 2’si sel, dolu, fırtına, toprak kayması, kuraklık, çığ ve volkanın yıkıcı etkileri olduğunu düşünmüyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, ülkemiz topraklarının yüzde 96’sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında bulunduğunu ancak afet bilinci konusunda kat etmemiz gereken daha çok yol olduğunu belirtiyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER