Capital'e abone olun.
AİLE ŞİRKETLERİNDE İKİNCİ KUŞAK İHTİLAL İSTİYOR

Aile şirketlerinde ikinci kuşak ihtilal istiyor

Birinci neslin korumacı tavrı ikinci neslin özgürlükçü tavrı ile çatıştı

Son Güncelleme: 01.07.2010

Budapeşte’de yapılan Soysal Perakende Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde, “Kuşaklar Arası İletişim” başlıklı oturum çok renkli geçti. Kuşaklar çatıştı. Birinci nesil korumacı bir tarz sergilerken, ikinci nesil daha çok yetki istediğini vurgulayıp babaların kontrolünden şikayetçi oldu.
Beta Yönetim Kurulu Üyesi Özlem İkiışık, “Ben 250 TL’lik harcama için yönetim kurulunda birkaç saat konuşulursam şirket için 25 bin TL’lik harcamaya nasıl kalkışabilirim. Sürekli geri çevrildikçe şevkimiz kırılıyor” diyerek yetki azlığından dert yandı.
Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Alp Şenbay, 19 yaşında ağabeyiyle babalarına rest çekip iktidarı ele geçiriş öykülerini anlattı. İki genç kardeş, önemli bir başarı öyküsüne imza atarak Flormar’ı 70 ülkeye ihracat yapan 40 milyon dolar ciroya ulaştırmış.
İkinci kuşağın iktidarı devirme sırlarını “Ben ihtilal yaptım” diyen Derimod Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedef Orman’dan dinlemek çok eğlenceliydi. Orman, yeni kuşağa şu tavsiyede bulundu:
“10 yıl iddialı olmadan her birimde iyi ilişkiler kurarak çalışacaksınız. Patronun çevresindeki 20-25 yıllık kadroları değiştireceksiniz. Çünkü başka şekilde eskiyi kıramazsınız. Yeni insanlar işe alacaksın ki onlar seni patron olarak görsün.”
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER