Capital'e abone olun.
AXA TÜRKİYE'DEN UYGULAMA İHRAÇ EDECEK

Axa Türkiye'den uygulama ihraç edecek

Axa’nın önümüzdeki dönemde Türkiye’de büyümeyi sürdürecek.

Son Güncelleme: 01.07.2009

Geçtiğimiz ay Fransız sigorta devi Axa’nın üst düzey yöneticilerinden Claude Brunet İstanbul’daydı. Türkiye’deki operasyonu incelemek için İstanbul’a gelen yöneticiyle özel bir söyleşi yapma imkanı buldum. Axa COO’su Brunet, Türkiye ile ilgili çok olumlu konuşuyor. Oyak’ın hisselerini satın alarak yola, şirketin yüzde 100 sahibi olarak devam etmelerini, ülkeye duydukları güvenin kanıtı olarak gösteriyor. Axa’nın önümüzdeki dönemde Türkiye’de büyümeyi sürdüreceğini söyleyen Brunet, “Bu aynı zamanda kârlı bir büyüme olacak. Ayrıca Türkiye’den dünyaya bazı başarılı uygulamaları ihraç edebileceğimizi düşünüyorum” diye konuşuyor. Axa COO’su Claude Brunet’nin değerlendirmeleri şöyle:
GELİRLER AZALDI
“Bildiğiniz gibi çok büyük bir finansal kriz yaşıyoruz. Bu kriz, sigorta sektörünü bankacılık sektöründen çok farklı etkiledi.
Sigorta şirketleri önce parayı toplar sonra hizmet sunar. Diğer yandan sigorta şirketleri uzun vadeli nakit akışıyla çalışır. Bu nedenlerle biz sigorta şirketleri olarak bu krizden çok etkilenmedik. Ancak bizim için de topladığımız parayı nereye yatıracağımız önem kazandı. Krizden de bu açıdan etkilendik. Ve tabii global kriz tüm ekonomiyi negatif etkiledi. Daha az araba, daha az ev satıldı. Bu da poliçe sayılarının azalmasına sebep oldu. Dolayısıyla gelirlerimiz geçtiğimiz yıla oranla bir miktar azaldı. Örneğin bizim bu yılın ilk çeyreğindeki gelirlerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2 daralma gösterdi. Hayat sigortacılığının elementer taraftan daha fazla etkilendiğini de söylemeliyim.
AXA GLOBAL NE YAPIYOR?
Halihazırda işlerimiz iyi gidiyor. Ama tabii biz de her şirket gibi krizden etkilendik. Örneğin en büyük iş hacmine sahip olduğumuz Fransa pazarında, elementer taraf durağan gidiyor. Ne büyüme ne küçülme var. Yine de biz pazarın 1-2 puan ilerisindeyiz diyebilirim. Axa olarak dünyada bugün 900 milyar Euro’luk bir yatırımı yönetiyoruz. Dünyadaki en büyük 3-4 varlık yönetimi şirketinden biriyiz. Geçtiğimiz yıl elementer tarafta net 1 milyon yeni müşteri kazandık. Bunun önemli bir bölümü Batı Avrupa’dan geldi, çünkü bu alanda operasyonumuz Avrupa odaklı. Amerika’da bir operasyonumuz yok. Hayat sigortaları tarafında ise nakit akışımıza bakıyoruz. Geçtiğimiz yıl 8 milyar pozitif nakit akışımız oldu. 2009’un ilk 3 ayında bu rakam daha düşük ama yine de pozitif bir trend söz konusu.
TÜRKİYE PLANI
 Türkiye’deki şirketimiz son derece rekabetçi. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde Axa, Türkiye’nin en beğenilen şirketi seçildi. Bizim Axa Global olarak en önemli hedefimiz de her pazarda bunu sağlamak. Türkiye bu konuda öncü oldu. Benim buraya geliş nedenim de bu. Organizasyonu inceleyip buradaki bazı uygulamaları başka ülkelerde nasıl kullanabileceğimize bakacağım. Türkiye’den dünyaya çeşitli uygulamaları ihraç edebileceğimizi düşünüyorum.
Diğer yandan biliyorsunuz Oyak’ın hisselerini de satın aldık ve şu anda buradaki operasyonun yüzde 100 sahibiyiz. Bu, Türkiye pazarına duyduğumuz güvenin bir sonucu. Türkiye’de genel olarak büyümeyi planlıyoruz. Bu büyümenin aynı zamanda kârlı bir büyüme olmasını istiyoruz. Hedefimizde Türkiye’de uzun soluklu bir oyuncu olmak var.
HAYATTA DA LİDER OLACAĞIZ
 Şu anda elementer tarafta lider şirket konumundayız. Ancak hayat tarafında henüz istediğimiz büyüklüğü yakalayamadık. Önümüzdeki dönemde buradaki varlığımızı güçlendirmek için çalışacağız.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER