Capital'e abone olun.
BAKAN ÇAĞLAYAN HAKLI MI?

Bakan çağlayan haklı mı?

Kabaca rakamlara bakıldığında Bakan haklı.

Son Güncelleme: 01.10.2010

Geçtiğimiz ayın gündeminde ihracatın finansmanı konusu vardı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan bankaları, ihracatçının yeterince yanında olmamakla eleştirdi. Kabaca rakamlara bakıldığında Bakan haklı. BDDK’nın 2010 ilk 6 aylık verilerine göre ihracat kredilerinin toplam banka kredileri içindeki payı yüzde 6,9. Bu da yaklaşık 31 milyar TL’lik bir hacme işaret ediyor. Türkiye’nin ihracatı ise aynı dönemde 102 milyar dolar düzeyinde.
Tabloyu biraz daha detaylı incelediğimizde ise işin rengi değişiyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığım Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, rakamları şöyle değerlendiriyor:
“İhracatçılar bazen döviz bazlı işletme kredisi de kullanıyor. Bunları da dikkate aldığımızda ihracat kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 8-9 düzeyine ulaşıyor. Ayrıca ihracatçılar, finansmanı kimi zaman yurtdışındaki kuruluşlardan da temin ediyor. Diğer yandan bu yıl sonunda Türkiye’nin ihracatının 120 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor. Bu rakamın 3-4 defada çevrildiği düşünülürse aslında yılda 20-25 milyar dolarlık ihracat rakamından söz etmek gerek.”
Bankacılar sorunun finansman olmadığı görüşünde. İhracatçının Türk bankaları için her zaman gözde bir segment olduğuna işaret eden Ferda Besli, “Sektörün elinde 100 milyar dolar döviz mevduat var, bunu kullandırmak isteriz” diyor.
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen de bankaların bugün sadece ihracat tarafında değil, tüm kredi ürünlerinde yeni kredi verme yönünde iştah ve rekabeti olduğunun altını çiziyor.
Bankacılara göre Türkiye’nin ihracatını artırmak için finansmandan çok yeni pazarlara ihtiyaç var. Sorunun talepte olduğuna işaret eden Ferda Besli, “Biz bankalar olarak ihracat kredilerini yüzde 1 düşürsek Türkiye’nin ihracatına etkisi olmaz. Dünyanın üretim yetenekleri artıyor. Uluslararası rekabet koşullarının, arz-talep dengesinin, global ticaretin finansmandan çok daha fazla etkili olduğunu düşünüyorum” diye konuşuyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER