Capital'e abone olun.
BİR TOPLULUK YARATMANIN EN ETKİLİ YOLU

Bir topluluk yaratmanın en etkili yolu

Kendi şirketiniz hakkında nasıl fikirler geliştirebilirsiniz?

Son Güncelleme: 01.05.2013

SORU: Yeni ve başarılı bir şirketiz. Bu nedenle müşterilerimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirerek ilerlemek için artık yeterli kaynağa sahibiz. Bunu en iyi nasıl yapabiliriz?

CEVAP: Gönüllülük temelindeki işlerde görev alarak kendinize yeni müşteriler bulabilir ve belki de şirketiniz için bu müşterilerin uzun vadeli başarısında vazgeçilmez bir bileşen olarak onların toplum içinde derin kökler salmasını sağlayabilirsiniz.

1970'li yıllarda arkadaşlarımla birlikte Virgin Records'u ayağa kaldırmaya çalıştığımız günlerde, Londra'daki genel merkezimize yakın bir binada faaliyet gösteren ve gençlere depresyondan, kendilerine iş bulmalarına kadar hemen her konuda rehberlik hizmetleri sunan bir öğrenci danışmanlık merkezine destek olmuştuk, Bu sayede plak satışlarımız bir anda artmamıştı elbette, Ancak oradaki çalışmalarımız sayesinde hitap ettiğimiz genç dinleyici kitlesinin endişelerini ve kültürün çok hızlı değiştiği bir dönemde yüzleştikleri sorunları kavrayabilmiştik.

Yıllar içinde Virgin Group şirketleri çok sayıda yerel projede görev almıştı. Burada "yerel” kelimesi artık ofis binalarımıza, mağazalarımıza ve dünyanın dört bir köşesindeki diğer yerleşkelerimize olan yakınlık anlamına geliyor, Virgin Records günlerinde edindiğimiz deneyimden yola çıkarak bizim aslında yerel okullardaki müzik programlarına ve diğer müzik odaklı topluluk gruplarına kendi ekipmanlarımızdan bazılarını, iş gücümüzü ve diğer kaynaklarımızı ödünç verebileceğimizi fark etmiştik.

Peki siz kendi şirketiniz hakkında nasıl fikirler geliştirebilirsiniz? Akıl hocalığı ya da ekipman bazında, sizin topluluğunuzun içinde de desteğe muhtaç gruplar olabilir mi? Öğretmeyi teklif edebileceğiniz becerileriniz var mı? Sizin ekibiniz böylesi bir işle ilgilenmeye ne der? Ayda sadece birkaç saat ile insanların yaşamlarında devasa farklılıklar yaratabilir ve şirketinizin dallanıp budaklanmasına destek olabilirsiniz.

Virgin dışındaki şirketlerde de artık bu tip gelişmelere rastlanabiliyor. Bu konuda adı öne çıkan şirketlerden biri de kuruluşunu izleyen ilk 8 yılı boyunca insan ilişkilerine muazzam yatırım yaparak, yerel toplulukta yaşayan mandıra çiftçilerinden sanatçılara kadar herkese iş imkanı sunan Güney Burlington merkezli bir dondurmacılık şirketi olan Ben &Jerry's Homemade, Şirket, 1984 yılında halka açılmaya karar verdiğinde, kurucuları Ben Cohen ile Jerry Greenfield, kendilerini başından bu yana destekleyen Vermont'ta yaşayan insanlara ödül olarak kendi hisse senetlerini satın almaları konusunda öncelik verdi, Bu tarz ilişkiler temelinde hızla yükselen bu şirket, daima kulağına gelen haklı davaların avukatlığını yaptı ve çiftçi ailelerini destekleyen Farm Aid gibi organizasyonlara arka çıktı, Şirket kuruluşunu takiben sadece birkaç yıl sonra Ben ile Jerry, yıllık vergi öncesi kârlarının yüzde 7,5'ini yerel toplulukla ilgili projelere bağışlamaya karar vermişti.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER