Capital'e abone olun.
BULUT DEVRİMİNE DİKKAT

Bulut devrimine dikkat

Son dönemde teknoloji dünyasının en çok üzerinde durduğu konulardan birisi “Bulut Bilişim”.

Son Güncelleme: 01.05.2012

Geçen ay KoçSistem’in düzenlediği Dijital Ekonomi Gecesi’nde, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu’nun altını çizdiği gibi, “Dijital ekonominin güçlüler ligini, bulut devrimi belirleyecek!” Teknolojik altyapı hızla gelişiyor. Milyarlarca kullanıcı birbirine bağlanmış durumda. İnternet, makinelerin birbiriyle konuşacağı dev bir sistem yaratıyor. Bulut teknolojisi yüzbinlerce bilgisayarı birlikte yönetmeye imkan sunuyor. Nalbantoğlu’nun “Bulut, dijital ekonominin omurgasıdır, zekasıdır, beynidir ve hatta kan dolaşım sistemidir” cümlesi çok önemli. Buluta geçiş sürecini akıllı bir biçimde yönetmek gerek. Çünkü önümüzdeki dönemde rekabet, bulut üzerinde farklılaşmaktan geçecek.

DİJİTAL DÜNYANIN RAKAMLARI
Dijital Ekonomi Gecesi’nin konuşmacılarından Jeff Bullas, dijitaldeki yükselişle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. Bu çarpıcı rakamlar, değişimin boyutunu açıkça ortaya koyuyor:

- İnternete 90 günde 200 milyar reklam yüklendi. Bir günde 1,5 milyar içerik yaratıyor, 200 milyon tweet atıyor ve 2 milyon video ekliyoruz.
- 2020 yılına kadar tüm perakende işlemlerin yüzde 20’sinin internetten yapılması bekleniyor.
- 6 milyar kişi cep telefonu kullanıyor. Bunun 1,2 milyarı akıllı telefona sahip. Son bir yılda 489 milyon adet akıllı telefon satıldı. Bir gün 6 milyar telefonun tamamı akıllı olacak.

  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER