Capital'e abone olun.
ÇALKANTILI ORTAMLARDA BANKALAR

Çalkantılı ortamlarda bankalar

Şu günlerde uluslararası para piyasaları hareketli ve hatta çalkantılı...

Son Güncelleme: 01.10.2013

Herkes, önümüzdeki haftalarda ABD merkez bankası FED’in alacağı politika kararlarına endekslenmiş durumda. FED’de komite üyelerinin, eyaletlerin FED başkanlarının yaptıkları açıklama ve görüşler bile piyasaları daha da heyecanlandırmaya yetiyor. Bu da çalkantılı bir finansal ortam yaratıyor.

ABD ekonomisinin daha iyiye gittiğine işaret eden göstergeler açıklandıkça FED’in varlık alımlarıyla piyasalara sunduğu büyük likiditenin, önümüzdeki kısa dönemde yavaşlayacağı, kısılacağı ve faizlerin yükseleceği öngörülüyor. Bu beklentinin ne zaman gerçekleşeceği, zamanlaması ise her uzmana göre değişiyor.

Bunun yanında AB’nin lokomotifi olan Almanya’da Merkel’in büyük başarıyla seçimden çıkması ve ekonomik büyümenin yüzde 0,7 olarak açıklanması, gelişmiş ekonomilerin resesyondan çıkmakta olduğuna dair inancı kuvvetlendiriyor.

Yatırımcılar ve uluslararası piyasalardaki likidite, bugüne kadar gelişmekte olan ülkelere yaptığı yatırımların yönünü, daha sağlam ve iyi getiri sağlayacağına inanarak gelişmiş ülkelere doğru çeviriyor. Sonra FED’den bekledikleri tahvil alımlarının durdurmaması üzerine tekrar gelişmekte olan piyasalara dönmeye çalışıyorlar. Likidite önce gelişmiş ülke piyasalarına akmaya başlıyor. Bu da gelişmekte olan ülke ekonomilerinden dolar ve Euro çıkışlarını hızlandırıyor. Sonra da FED kararları sonucu yeniden gelişmekte olan ülkelere yönelmeye başlıyorlar. Tam belirsiz, çalkantılı ortam.

Küresel ekonomideki bu değişiklik, gelişmiş ülkelerdeki döviz kurlarının ve faizlerin yükselmesine yönelik baskıyı artırıyor. Hem de dayanılmaz bir güçle...

Türkiye ekonomisi ve para piyasaları da bu gelişmelerden nasibini alıyor. Küreselleşmenin ortasında bir ülke olarak çalkantılı ortam, ülkemizde ekonomi ve iş çevrelerini geriyor, tansiyonu yükseltiyor.

TL, dolar ve Euro sepetine karşı değer kaybediyor. İlk günlerde yanlış değerlendirme yaparak bunun iç siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlayan çevreler, artık uluslararası piyasaların baskılarını daha iyi anlıyor. Merkez bankasının başkanı faizlerin artırılmayacağı işaretini verirken piyasalar durulmuyor. Uluslararası finans piyasalarındaki çalkantılı ortam, etkisini gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde gösteriyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER