Capital'e abone olun.
CEO'LARA ÖNERİLER

CEO'lara öneriler

Liderler çoğunlukla şirketlerin/organizasyonların zor zamanlarında karar vermek zorunda olan kişilerdir.

Son Güncelleme: 01.10.2011

Başkan George W. Bush, "Ben karar vericiyim" demişti. Doğruydu. (Acemi kelime seçimi haricinde). Bush, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin başkanıydı, bir CEO'ydu.
Aşağıdaki maddelerde liderleri bilgilendirmek ve karar vermelerini geliştirmek için bazı öneriler yer alıyor:

1- Gruplar bireylerden daha zekidir. Öneri alın. Herkesi dinleyin. Bu sayede karar vermek en önemlisi doğru kararı vermek de kolay olacaktır.
2- Bir mutfak dolabınız olsun. (Bu tabir ilk defa Amerikalı Başkan Andrew Jackson tarafından 1832 yılında kullanıldı.) Mutfak dolabında yer alan kişiler genellikle liderin organizasyonunda yer almayan dürüst danışmanlardan oluşur. Bu kişiler, liderlerin yanlış yapmasına bilerek asla izin vermez. Dışarıdan bir göz olarak, objektif bir şekilde organizasyon içinde görülen tüm durumu, filtrelemeden yöneticiye ulaştırırlar.
3- Kararların ne zaman verilmesi gerektiği konusunda net olun. Eğer bir kararın 60 saniye içinde verilmesi gerekiyorsa, 59 saniyesini düşünerek kullanın. Sonuçt kararı bir kez verdikten sonra geri adım atmak daha zordur. Bunun yanında, doğal olarak, iyi düşünülerek verilen bir kararda yanlış yapma ihtimali düşer.
4- Belirsizlik, net olmayan durumlar ve önemli bilgi eksikliği her zaman vardır. Mükemmel liderler bu belirsizlikle zayıf liderlerden daha iyi başa çıkar. Bilinmeyenden korkmaz ve bunun organizasyon içinde olağan bir durum olduğunu kabul ederler.
5- Karar vermek bilgi ile başlar. Sizin yaşınız kadar deneyiminize, gözlemlerinize, içgüdülerinize bağlı olarak sayısız bilgi kaynağı vardır. Bu bilgi kaynaklarından ulaşabildiğiniz kadarına ulaşıp, mümkün olduğunca veri elde etmek size avantaj sağlayacaktır.
6- Danışmanlar her zaman üstün bir noktadan gelir. Bu üstün noktaların hangi öneriyi daha iyi kapsayacağından emin olun.
7- Gerçekler yorumlardan çıkar. Farkı ve bütün yorumları bildiğinizden emin olun.
8- Her zaman kendi düşüncenize inanmayın. Doğal eğiliminizle savaşın ki "motive olmuş
muhakemenizi", "motive olmuş inancınızı" utandırın. Çünkü belki siz bilinç altında pozisyonunuzu destekleyecek şekilde gerçeklere ve argümanlara bakıyorsunuzdur. Belki sizin pozisyonunuza ters düşecek gerçekleri redediyorsunuzdur. Objektif olmak için savaşın. Motive olmuş muhakemeniz, inançlarınızı mantıksallaştırmak, geçmiş kararlarınızı matıksallaştırmak her zaman gerçekler için kozdur. Bağnaz kişiler aykırı gerçeklere, bilimsel kanıtlara, hatta herkesin şahit olduğu gerçeklere dahi inanmazlar. Kuşkalanmak her zaman yeni çözümlere ufuk açar.
9- Her zaman başınıza gelebilecek en kötü şey için karar verin. Genellikle en kötü şey yönetilebilirdir.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER