Capital'e abone olun.
DEĞİŞİM İÇİN GİRİŞİMCİ BİR KAMPANYA

Değişim için girişimci bir kampanya

Bildiğimiz anlamda iş yapmak artık seçenek değil

Son Güncelleme: 01.01.2012

Avrupa ve Amerika'dan gelen kasvetli finansal haberler, Londra, Wall Street ve diğer şehirlerdeki protestolar ve Yunan ekonomisinin neredeyse batmış olması birçok insanın bizim iş yapış tarzımızı sorgulamasına yol açtı. Bu insanlar toplumumuzun yolunu kaybettiğine; kısa vadeli düşünmeyi ve hırsı, geleceğe yatırım pahasına teşvik ettiğine inanıyorlar. Kapitalizmin istihdam yaratarak ve inovasyonu geliştirerek birçok insanı yoksulluktan kurtardığına dair bakışımızı kaybetmemeliyiz. Öte yandan, global nüfus arttıkça, mallara ve hizmetlere talep de artıyor, bu da dünyamızın kaynaklarını giderek daha fazla azaltıyor. Aynı anda ekonomik eşitsizlik de artıyor.
Bildiğimiz anlamda iş yapmak artık seçenek değil. Tüm dünyada insanlar, biz şirket sahiplerinin serbest pazarın sunduğu olanakları toplum ve gezegenimizle ilgili endişeleri de göz önüne alarak yeniden ele almamız gerektiğinin farkında, iyi haber şu ki bu aslında büyük bir fırsat, iş dünyası dünyayı değiştirebilir bu da iyilik adına büyük bir güç anlamına gelebilir.
Daha bugünden bunun birçok örneği var. Bunlardan bazıları tüm dünyayı eğlendiren ve ilham veren filmler yapan Participant Media ve güneş enerjisiyle 1 milyon insana elektrik sağlayan Barefoot Power. Bu tür şirketler hissedarlarına kâr sağlamaya uğraşmak yerine kazançlarını işlerine yatırıyor.
Evsizlere iş sağlayan dergi yayıncısı The Big Issue'yu ya da tüm dünyada matematik öğrenimini yaygınlaştırmaya çalışan Khan Academy'yi hatırlayın, Virgin'deki çabalarımız, toplumumuz ve çevremiz için faydalı şirketler yaratmaya çalışırken, müşterilerimizle bağlantılarımıza ve müşteri hizmetine odaklanmış olmamıza dayanıyor, Posta gönderisi kayıt şirketini kurduktan sonra açtığımız ikinci Virgin girişimi, cinsel sağlık konularında bilgi sağlayan bir öğrenci danışmanlık şirketiydi, Daha sonra, 1987'de AİDS'in yayılmasına karşı mücadeleye yardım için Mates Condoms'u kurduk, Virgin Group'un benzer çabaları oldu ve 7 yıl önce kâr amaçlı olmayan kendi vakfımızı kurduk; Virgin Unite girişimci enerjinin açığa çıkmasına yardımcı oluyor, Daha yakın bir zamanda, Virgin Money, Birleşik Krallık'ta 65 milyon sterlinden fazla bir fon ortaya çıkaran bağış kuruluşu Virgin Money Giving'i kurdu, Birleşik Devletler'de Virgin Mobile evsiz gençlere yardım için kamuya ve müşterilerine ulaşıyor. Bu kampanya şimdiden 35 binden fazla gencin hayatına etkide bulundu. Virgin Unite aynı zamanda, iklim değişikliğine dönük çözümlerle ilgili piyasa kaynaklı formüller üretmeye çalışan Carbon War Room gibi, global liderliğe dair yeni yaklaşımlarla ilgili bağımsız inisiyatifleri destekliyor.  Carbon War Room aynı zamanda Florida ve Kaliforniya'da 650 milyon dolar tutarında ve17 bin ilave iş yaratacak enerji verimliliği projelerine destek vermeyi amaçlıyor, işe dair bu yeni yaklaşımı Kapitalizm 24902 olarak adlandırıyoruz ve şu anda insanlar ve gezegen için neyin daha iyi olduğuna dair projeler üretmek için iş liderlerini bir araya getirmeye odaklanıyoruz. Bu, tam olarak sosyal faydayı kârın önüne koymak değil; sosyal ve çevresel güçlerin kapitalizm için işe yaramasına çalışmak.  Birçok yeni şirket daha yeni başlarken bu çekirdek değerleri artık dikkate alıyor, ama aynı zamanda, mevcut birçok şirketin, faaliyetlerini gözden geçirdiğine ve yeni koşullardan nasıl fayda sağlayacaklarına baktığını görüyoruz. 
Halı üreticisi Global bu yeni yaklaşımın nasıl işe yaradığına iyi bir örnek. Şirketlerin çevreye büyük oranda zarar verdiği bir sektörde Interface Global hammadde tedarik kaynaklarını, halı üretim yöntemlerini ve atıklarını yok etme tarzını değiştirdi ve daha kârlı bir şirket ortaya çıkardı, Diğer başarı öyküleri: Marks and Spencer 2007'de A Planı'nı başlattı ve sonucunda şirket, mağazalarında üretilen atığı yüzde 94 oranında geri dönüştürüyor; karbon salınımını yüzde 13 azalttı ve 2010'da 70 milyon sterlinin üzerinde tasarruf sağladı.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER