Capital'e abone olun.
EN KÖTÜ DÜŞMANINIZ BÜYÜK VARLIĞINIZDIR

En kötü düşmanınız büyük varlığınızdır

İnsanların düşündükleri şeyi dile getirdikleri bir dünyayı hayal etmek imkansız.

Son Güncelleme: 01.01.2010

EN KÖTÜ DÜŞMANINIZ EN BÜYÜK VARLIĞINIZDIR
SORU: İletişimde ne kadar açık olunmalı? Bunun bir sınırı var mı?
YANIT
: Her zaman açık sözlülüğün önde gelen savunucularından biri oldum ve 20 yıldan uzun bir süre boyunca General Electric’te görüştüğüm kişilerle açık sözlülük hakkında konuştum. Ama GE’den emekli olduktan sonra açık sözlülüğe düşündüğümden de az rastlandığını fark ettim.
Açık sözlü olma eksikliği, akıllıca fikirlerin ortaya çıkmasını, hızlı harekete geçilmesini ve çalışanların eksiksiz şekilde katılım göstermesini engeller. Açık sözlü olduğunuzda, her şey daha hızlı ve daha iyi gitmeye başlar. “Açık sözlülük eksikliği”, kötü niyete dayalı sahtekarlıkla aynı şey değildir. Çok sayıda insanın, çok büyük bir sıklıkla kendilerini dürüstçe ifade etmemeleriyle ilgilidir.
Çatışmalardan kaçınmak için eleştiriler dile getirilmez ve görüntüyü korumak için kötü haberler güzel bir kılıfın içine sokulur. Bu tür bir açık sözlülük eksikliği, zararlı olmasına karşın iş yaşamının neredeyse tüm alanlarında ve düzeylerinde kendisini gösterir.
Dışarıdan iletişimi unutun; bazen en kötü düşmanınız, şirket içinde iletişim kurma biçiminiz olur. Açık sözlülük, 3 temel yolla kazanmanızı sağlar:

1. Tartışmalara daha fazla insanın katılmasını sağlar Tartışmalara daha fazla insanın katılması durumunda, daha çok sayıda fikir ileri sürülür, tartışılır, analiz edilir ve geliştirilir. Herkesin kapanması yerine herkes açılır ve yeni şeyler öğrenir.
2. Hızlandırır Açıkça paylaşılan fikirler hakkındaki tartışmalar hızla yapılır, bunlar geliştirilir ve hayata geçirilir. Bu da avantaj sağlamanın ötesinde küresel bir piyasanın olmazsa olmazlarındandır. Yanı başınızdaki ya da Şanghay’daki işe yeni koyulmuş 5 kişilik bir girişimin sizden hızlı hareket edebileceği kesin; ama açık sözlülük sayesinde siz de belirli bir hızı koruyabilirsiniz.
3. Maliyetleri düşürür Nicel bir ölçüsü bulunmasa da açık sözlülük, herkesin zaten bilmekte olduklarını teyit eden anlamsız toplantı ve raporları ortadan kaldırır. Açık sözlülük, şirketin stratejisiyle, yeni bir ürünün çıkarılmasıyla ya da bir kişinin performansıyla ilgili süslü PowerPoint slaytlarının ve zihinleri kapatan sunumların yerini alır. Tüm bu yararlılık ve etkinlik boyutlarını yan yana getirdiğinizde, açık sözlülüğe sahip olmamayı göze alamayacağınızı anlarsınız.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER