Capital'e abone olun.
HALKA AÇILIP GÜÇ KAZANACAK

Halka açılıp güç kazanacak

Ran Lojistik’i Türkiye’nin halka açılan ikinci şirketi yapmaya hazırlanıyor

Son Güncelleme: 01.08.2009

Ramiz Benli, lojistik sektörünün yakından tanıdığı bir isim. 20 yıl önce arkadaşlarıyla kurduğu Ran Lojistik ile sektörde bir başarı hikayesi yazdı. Sıfırdan oluşturduğu şirketini zaman içinde sağlam adımlarla büyüttü. Büyümede en önemli adımı, 2 yıl önce yaptığı satın alma ile gerçekleştirdi. 2007 yılında Almanya’nın önde gelen lojistik grubu DTC’nin Türkiye’deki şirketi DTC Taşımacılık’ı satın aldı.
Bugün ağırlıklı lojistik, antrepo ve depolama alanlarında faaliyet gösteren Ran Lojistik’in müşterileri de Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları. Benli, “Arçelik, Siemens, Nokia, Vaillant, Turkcell, Evyap, Ülker, Paşabahçe gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kuruluşları ile çözüm ortağı mantığı ile çalışıyoruz” diyor.
Bugünlerde Benli’nin gündemi ise her zamankinden daha yoğun. Bu yoğunluğun nedeni Ran Lojistik’i Türkiye’nin halka açılan ikinci şirketi yapmaya hazırlanıyor olması. Bu önemli kararı nasıl aldıklarını ise şöyle paylaşıyor:
“Bize kulvar atlatabilecek bir güç vereceği ve bilinirliğe katkısı olacağı için halka açılmaya karar verdik. Aslında bunu 2008 yılında yapmayı planlıyorduk. Ancak dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanma nedeniyle bu planımızı uygulamaya geçiremedik. Krizin durulmasını bekleme kararı aldık.”
Aradan geçen bir yılın ardından doğru zamanın geldiğine karar veren Benli, halka arz sürecini nasıl yaşadıklarını da şu sözlerle anlatıyor: “Lojistik, bugün Türkiye’nin en dinamik sektörü. Bu alanda henüz 2’nci şirket halka açılıyor ve dolayısıyla birçok bilinmeyen var. Hem doğru zamanı yakalayabilmek hem süreci en sağlıklı biçimde geçirmek için profesyonel bir hizmet alınması gerekiyordu. Biz de öyle yaptık ve profesyonel bir işbirliği içerisinde, öncelikle halka arzın stratejilerini belirledik. Bir yol haritası çizdik. Sonrasında da bu yol haritasına sadık kaldık. Halka arzın ilk aşaması olan Sermaye Piyasası Kurulu’na ön başvuruda bulunduk. Bunun dışında şirketin kurumsal altyapısıyla ilgili bir icra kurulu oluşturduk. Sonuçta kurumsal bir yapıya ulaştık.”
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER