Capital'e abone olun.
HEDEF 1,5 MİLYAR EURO

Hedef 1,5 milyar Euro

Görgülü, 2007 yılında otelcilikten çıkma kararı aldı. Yeni rotasını da havayolu ve tur operatörlüğünde büyümek olarak belirledi.

Son Güncelleme: 01.08.2009

Geçtiğimiz 5 yıl içinde otelcilikte kâr marjlarının yüzde 25’lere varan düşüşler yaşaması ve yatırımın geri dönüş süresinin 6 yıldan 12 yıla uzaması sektörün en büyük yatırımcılarından Talha Görgülü’yü ciddi bir yol ayrımına getirdi.
Toplam 8 oteli ile 6 bin yatak kapasitesine sahip olan Görgülü, 2007 yılında otelcilikten çıkma kararı aldı. Yeni rotasını da havayolu ve tur operatörlüğünde büyümek üzerine belirledi. Sonraki süreçte de 7 adet Riva Oteli’ni elden çıkardı. Ancak 120 milyon Euro yatırdığı ve otelcilikteki gözbebeği olan Adam&Eve’den vazgeçemedi.
Geçtiğimiz 1,5 yılda da yeni stratejisi doğrultusunda hareket etti. Almanya merkezli tur operatörlüğü şirketi GTI ile charter seferler yapan SKY Havayolu’na odaklandı.
Görgülü, bugün aldığı bu karardan son derece memnun. Geçtiğimiz yıl grup olarak 600 milyon Euro ciro elde ettiklerini belirtiyor. “Bu yıl iyi gidiyoruz. SKY’da 9 olan uçak sayımızı 13’e çıkardık. Dünyanın en önemli tur operatörü markalarından olan GTI’ın Avrupa’daki satışları da yüzde 35-40 oranında arttı. 2009’u grup olarak 700 milyon Euro ciro ile kapatırız” diye konuşuyor.
Görgülü, gelecek 5 yılda hızlı bir büyüme yaşamayı planlıyor. Hedeflerini de şöyle paylaşıyor: “5 yıl içinde en az 1,5 milyar Euro’luk ciroya ulaşırız. 2008’in ortasında tekrar eski işim olan tur operatörlüğüne döndüm. Türkiye turist sayısında yüzde 15 kaybederken benim getirdiğim turist sayısında yüzde 40’a yakın artış var. Benim işim bu. Bundan sonra 350 milyon Euro’luk ciroya sahip olan GTI’ı biraz daha büyütmek istiyorum. Havayolu şirketim de GTI büyüdükçe büyüyecek. Zaten dünyanın en iyi otellerinden biri olan Adam&Eve’i dünya markası yapacağız. Bütün enerjimi bu işleri yapmak için kullanacağım.”
Bu arada Görgülü’ye, çok sayıda ortaklık ve satın alma teklifi de geliyor. Görgülü, tekliflere bakış açısını şöyle anlatıyor:
“Hiçbir şirketimde ortaklığım yok, ortak olmayı da düşünmüyorum. Bağımsızlığa alışmış bir insanım. Daha önce SKY’a yurtdışından ve yurtiçindeki halihazırdaki havayolu şirketlerinden teklif geldi ama düşünmedik. En çok teklif ise Adam&Eve için geliyor. Özellikle Dubai’den, Suudi Arabistan’dan ve Rusya’dan görüşmek isteyenler oldu. 20 yılı aşan turizm hayatımdaki misyonumu Adam&Eve ile tamamlamak istiyorum. Bu nedenle burayı satmayı düşünmüyorum. Ama çılgın biri çıkar da 500 milyon Euro verirse düşünebilirim.”   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER