Capital'e abone olun.
"HEDEFİM 10 YILDA 100 BİN KONUT YAPMAK"

"Hedefim 10 yılda 100 bin konut yapmak"

İnan,bu hedeflerine de rahatlıkla ulaşabileceklerini söylüyor

Son Güncelleme: 01.09.2010

Fikret İnan adını Fi-Yapı ile duyurdu. Ancak onun sektör deneyimi çok daha eskilere dayanıyor. 14 yaşından itibaren ticaretin içinde olan İnan, inşaat malzemeleri satan babasının yanında iş hayatına atıldı. 1995’te müteahhitliğe başladı. 2001 krizinde yaşadığı sıkıntılı dönemin ardından 2005’te toparlandı ve daha kapsamlı projeler yapmak istedi.
2007’de de 3 ortaklı olarak Fi-Yapı’yı kurdu. Ancak yolun henüz başında, 2008’in sonbaharında risk almak istemeyen ortakları, Fi-Yapı’dan ayrılınca yola tek başına devam etti. Krizin ortasında 4 ay içinde 3 ekonomik fiyatlı konut projesinin lansmanını yapınca sektörde ön plana çıktı. Bugün Fi Yapı ile 7 projeyi aynı anda yürüten İnan, 2 projesini teslim etmiş durumda. Devam eden projelerin en geç 2012’nin 5’inci ayında teslim edilmesiyle birlikte 3 yılda 8 bin 230 konutun tamamlanmış olacağını söylüyor. “Önümüzdeki dönemde başlayacak yeni projelerle de 3 yıl içinde 10 bin konut hedefimize ulaşmış olacağız” diyor.
Başlangıçta çok eleştirilen, ancak daha sonra taklit edilmeye çalışılan ekonomik fiyatlı konut projelerinin nasıl hayata geçtiğini ise İnan, şöyle anlatıyor:
“Krizlerde gayrimenkul fiyatları geriler. Ben ucuz fiyata arsa temini yaptım. Arsayı ucuz aldığım için maliyetler minimize oldu. Krizde inşaat malzemelerinin fiyatlarında da neredeyse yüzde 50’ye varan gerileme oldu. Dolayısıyla benim inşaat yaparken para kazanmama gerek kalmadı. Ben de satıştan değil maliyetten para kazanmaya oynadım. Bunda da başarılı oldum. Bugün Fi Yapı sıfır krediyle dönen tek şirket.”
Hedefinin 10 yılda 100 bin konut olduğunu belirten İnan, 3 yılda 3 milyon dolardan 1 milyar TL’lik şirket olduklarını, bu hedeflerine de rahatlıkla ulaşabileceklerini söylüyor.
İnan, şu sıralar İstanbul’da bir rezidans projesi için arazi arayışında. “A Plus konut yapacak yer arıyorum. 2011 başında bu tarz birkaç projeye başlayacağım” diyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER