Capital'e abone olun.
İKSV İLE TASARIMA BAKIŞ DEĞİŞECEK

İKSV ile tasarıma bakış değişecek

"İstanbul'daki sanatseverlerin kültürel birikimlerine katkımızın, geçtiğimiz 10 yılda daha da arttığını söyleyebiliriz” diyor

Son Güncelleme: 01.10.2012

GÖRGÜN TANER / İKSV Genel Müdürü
İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 1973 yılında Nejat Eczacıbaşı önderliğinde kurulan, kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu. Kültür-sanat etkinliklerinin günümüzdeki kadar yoğun düzenlenmediği bir dönemde, tek bir İstanbul Festivali düzenlemek amacıyla hayata geçirilen vakıf, bugün uluslararası ölçekte dört festival ve iki bienalin yanı sıra Filmekimi, Leyla Gencer Şan Yarışması gibi etkinlikler, yıl boyunca özel konser ve gösteriler düzenliyor. İKSV olarak düzenledikleri her etkinliğin kendi alanını zenginleştirmesini hedeflediklerini belirten İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, "İstanbul'daki sanatseverlerin kültürel birikimlerine katkımızın, geçtiğimiz 10 yılda daha da arttığını söyleyebiliriz” diyor. İKSV, bu katkıyla yetinmek niyetinde değil, Kuruluş, etkinliklerinin kapsamını genişletirken tasarıma da özel bir önem veriyor. Tasarımın, geride bıraktığımız 10 yıl içinde önemli bir hareketlilik yaşadığını ancak bu hareketliliğe karşılık verecek etkinliklerin yetersiz kaldığını ifade eden Taner, bu kapsamda farklı açılardan bakan İstanbul Tasarım Bianeli'ni düzenleme kararı aldıklarını açıklıyor. 13 Ekim-12 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek İstanbul Tasarım Bienali, bu nedenle İKSV'nin gündemindeki en önemli konu. Taner. "Bu bienalin arkasında iki yıllık bir süreçte, 80 kişilik İKSV ekibinin ve tabii şu anda bienalin gerçekleştirilmesi için gece gündüz çalışan 39 kişilik tasarım bienali ekibinin emeği var. Tasarım Bienali, vakfın bu yılki bütçesinin neredeyse yüzde 17'sini oluşturuyor” diyor, İKSV uzun vadede bianel ile Türkiye'de tasarım politikalarının oluşmasına, tasarım alanındaki Türkçe literatürün kuvvetlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

TASARIMIN ARKASINDAKİLER
Birçok kültür sanat etkinliğinde olduğu gibi İstanbul Tasarım Bianeli de iş dünyasının desteğiyle hayata geçiyor. Özel kuruluşların üstlendikleri sponsorlukların hayati önem taşıdığının altını çizen Taner, bianelin sponsorlarını da şöyle açıklıyor: "Bienalin eş sponsorluğunu üstlenen Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA başta olmak üzere iş dünyasından birçok kuruluş, İstanbul Tasarım Bienali'nin gerçekleştirilmesi için destek verdi.”
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER