Capital'e abone olun.
ING'NİN ODAĞINDA 3 KONU VAR

ING'nin odağında 3 konu var

"Biz Bize Sohbetler" programının Adana ayağında, kentin KOBİ'lerine Türkiye'nin ve ekonominin durumuyla ilgili bilgiler verildi,

Son Güncelleme: 01.06.2011


Geçtiğimiz ay ING Bank'ın yöneticileriyle Adana'daydık. Bankanın Capital ve Ekonomist işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Biz Bize Sohbetler" programının Adana ayağında, kentin KOBİ'lerine Türkiye'nin ve ekonominin durumuyla ilgili bilgiler verildi, merak ettikleri sorular yanıtlandı. Ben de toplantı öncesinde ING Bank Genel Müdürü Wilfred Nagel ile sohbet etme imkanı buldum. Nagel, ING Bank'ın gündemini ve yeni döneme yönelik planlarını özetlerken 3 önemli konuya dikkat çekti:
1. BÜYÜME
ING Bank, Türkiye pazarına iddialı hedeflerle girmişti. Stratejik planda ölçeği büyütmek vardı ve 2015'e kadar ilk 5 banka arasına girmek istiyordu. Nagel, bu doğrultuda bugüne kadar önemli yol aldıklarını söylüyor. Uzun vadede söz konusu hedefi koruduklarına dikkat çekiyor. "Planlar değişmedi, zaten mevcut konjonktür nedeniyle bir miktar ertelendi" diye konuşuyor. Banka kredilerinin büyümesine getirilen sınırlamanın ise ING Bank için zor olacağına işaret ediyor. "Büyükler yüzde 25 büyürken bizim daha fazla büyümemiz lazım ama bu mümkün olmayacak" diyor.
2. İHRACAT
Wilfred Nagel, Türkiye'nin en önemli fırsatının ihracat olduğunu düşünüyor. Bu konuda alacak çok yol olduğu görüşünde. ING Bank'ın global portföyü ve uluslararası tecrübesiyle burada fark yaratabileceğine dikkat çekiyor. "Yeni dönemde ihracat yapan firmalar odağımızda olacak. Özellikle proje finansmanı, orta vadeli yatırım finansmanı kredilerinde iddialıyız" diye konuşuyor.
3. KOBİ'LER
Son yıllarda pek çok bankada olduğu gibi ING Bank'ta da KOBİ segmentine yönelik önemli çalışmalar var. Nagel, Türkiye'ye geldiğinden bu yana bankanın Anadolu'daki şubelerini fırsat buldukça dolaştığını söylüyor. "Buralardaki potansiyele hayran kaldım" diyor. ING, KOBİ bankacılığında yılda yüzde 15 düzeyinde büyüme öngörüyor. KOBİ kesiminin Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıdığına işaret eden yönetici, "Pek çoklarının düşündüğü gibi çok da riskli bir segment değil. Yerel dinamikleri doğru anladığımız ve doğru teknolojileri kullandığımız sürece burada kâr elde edebileceğimizi düşünüyoruz" diyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER