Capital'e abone olun.
İPEKİŞ İNOVASYONLA CİROSUNU YÜZDE 70 ARTIRACAK

İpekiş inovasyonla cirosunu yüzde 70 artıracak

İpekiş Mensucat’ın Türk sanayisi için özel bir önemi var.

Son Güncelleme: 01.01.2011

 

Bursa’da ipekböcekçiliği ve koza üretiminin değerlendirilmesi için Atatürk’ün talimatıyla 1925 yılında kuruldu. Temelleri bizzat Atatürk tarafından atıldı. Sanayiye öncülük eden ilk fabrika oldu. İlk kez ihracat gerçekleştirenler arasında yer aldı.
1991 yılında ise şirket Tarman Group’un bünyesine geçti. El değiştirdikten sonra şirketin büyümesi hızlandı. 19 yıl önce üretim kapasitesi 850 bin metre kumaşken bugün 2 milyon metreye ulaşmış durumda.
İpekiş Mensucat Genel Müdürü Aşkın Kandil, 1991’den itibaren Tarman Group’un şirkete 45 milyon dolarlık yatırım yaptığını belirtiyor. Kandil, “220 çalışanımızla yıllık üretim ve satışımız 2 milyon metre. Bu butik üretim ve hızlı serviste çok önemli bir hacim. Satışlarımızın yüzde 60’ını yurtiçinde, yüzde 40’ını yurtdışında gerçekleştiriyoruz. En büyük pazarlarımız İtalya, Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya ve İran” diyor.
2010’u sektörün toparlanmaya başladığı bir yıl olarak tanımlayan Kandil, mevcut durumu koruyarak geçirdikleri 2009’un ardından 2010’u yüzde 12 büyümeyle sonuçlandırdıklarını ifade ediyor. Bu dönemde yün ve pamuk başta olmak üzere doğal liflerden üretilmiş kumaşlara talebin artarak devam ettiğini söylüyor. 2011 beklentilerini de şöyle anlatıyor: “2011 ciromuzun inovatif ürünlerin üretimdeki payını artırarak yüzde 12 büyüyeceğini öngörüyoruz. Bunun da üretimdeki karşılığı yüzde 5 artış olur. Dünya ekonomisindeki iyileşmenin seyrine göre 3’üncü çeyrekte dokuma yatırımı planlıyoruz.”
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER