Capital'e abone olun.
İSTANBUL'DA BÜYÜK BULUŞMA

İstanbul'da büyük buluşma

Leasing ile ilgili yerel ve uluslararası uyğulamaların konuşulduğu konferansta,Türkiye'nin potansiyeli de tartışıldı

Son Güncelleme: 01.07.2010

Geçtiğimzi ay İstanbul’da, uluslararası bir leasing konferansı yapıldı. 30’a yakın ülkeden yatırımcı, ekipman ve servis satan firma temsilcileri ile finansçılardan oluşan 100 kadar kişi katıldı. Leasing ile ilgili yerel ve uluslararası uygulamaların konuşulduğu konferansta, Türkiye pazarının potansiyeli de tartışıldı.
Konferansta Fider Başkanı Bülent Taşar ile Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu’nun konuşmalarını dinleme imkanı buldum. Türkiye’de leasingin tarihi gelişimini, mevcut durumunu, bu durumun nedenleri ve gelecek ile ilgili beklentilerini anlattılar. Konferansta en çok üzerinde durulan konuların başında leasingin bir ürün değil bir sektör olduğu konusu vardı. KOBİ tarafının vazgeçilmez olduğu, sorunlu kredilere yönelik yasal değişikliklerin nasıl katkı sağlayabileceği de öne çıkan tartışmalar arasında yer aldı. Leasingin geleceğini şekillendirecek yeni modeller de masaya yatırıldı. Örneğin gelecekte temlik eden şirketlerle çok kanallı banka iştiraklerini biraya getiren yapının daha da yaygınlaşacağı konuşuldu. Ayrıca çevre dostu uygulamaların leasingcilerin de gündemine girdiğini, yeşil leasing uygulamalarının arttığını gördüm.
Nurgün Eyüboğlu, bu yılki konferansın, geçtiğimiz yıldan daha fazla ilgi gördüğünü söylüyor. En çok dikkatini çeken İran, Hindistan, Mısır, Katar, Suudi Arabistan ve Afrika gibi ülkelerin temsilcilerinin katılımındaki artış olmuş. Paneller sırasından en çok sorunun onlardan geldiğini söyleyen Eyüpoğlu, “Onların gözünde Türkiye, gelişmekte olan, kriz tecrübesini başarıya çeviren ülke olarak algılanıyor” diyor.   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER