Capital'e abone olun.
JAPONLAR FİBA'NIN YÖNETİMİNİ DEĞİŞTİRMEYECEK

Japonlar fiba'nın yönetimini değiştirmeyecek

Şirketin ismi değişecek ama yönetim aynen yola devam edecek.

Son Güncelleme: 01.07.2010

Finansbank’ı NBG’ye 3,1 milyar Euro’ya satan Hüsnü Özyeğin, geçtiğimiz ay Fiba Sigorta’yı da kârlı bir satışla elden çıkardı. Fiba Sigorta, 307 milyon dolara Japon sigorta devi NKSJ’nin oldu. Yeni dönem planını öğrenmek için Fiba Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş’ı aradım. Sürecin startını yıl başında verdiklerini hatırlatan Dalaş, 6 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanmasından memnun olduklarını söyledi. Fiba Grubu, sigorta şirketinin satışı için Morgan Stanley’e yetki vermişti. Dalaş’ın söylediğine göre Japonlar ile birlikte son aşamaya gelen 3 şirket daha olmuş.
Recai Dalaş, henüz önlerinde bir yol haritası olmadığını söylüyor. “Bankalar gibi sigorta şirketlerinin satışı da izne tabi. Şu anda müracaat dosyaları hazırlanıyor. 3-4 ay gibi bir sürede sonuçlanır” diye konuşuyor.
İzinler alındıktan sonra şirket resmen Japonların olacak. Dalaş, şirketini isminin değişeceğini ama henüz ne olacağını bilmediğini söylüyor. Yönetiminse yola aynen devam edeceğine dikkat çekiyor ve ekliyor:
“Açıkçası yönetim olarak gururluyuz. Son 4 yıldır üst üste, özsermaye kârlılığında sektör lideriyiz. 8 yaşında bir şirketin, dev rakipler arasında böyle bir performans göstermesi çok takdir gördü. Japonlar da bundan ötürü ikna oldu. Şirkete bu performansı kazandıran ekibin de devamlılığını istiyorlar. Hatta satın almanın şartlarından biri bu oldu.”
Recai Dalaş, önümüzdeki dönem de bu performansı sürdürmeyi hedeflediklerini söylüyor. Son yıllarda sektörde izlenen anormal rekabet nedeniyle pek çok şirketin zarar ettiğine dikkat çeken yönetici, “Bizse büyümeden ödün vererek kârlılığımızı sürdürdük” diye konuşuyor.
Dalaş, yeni dönemde agresif bir büyüme stratejisi izlemeyeceklerini söylüyor. “Bu yıl toparlanma var. Kârlılığımız zaten sektörün çok üzerinde olduğundan bu bize tekrar büyüme fırsatı sunuyor” diyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER