Capital'e abone olun.
"KALİTEDE ALTERNATİFİMİZ YOK"

"Kalitede alternatifimiz yok"

İş riskini azaltmak için yeni bir sektöre girme kararı aldı.

Son Güncelleme: 01.10.2010

Vedat Aşçı, 2001 krizinde faaliyet gösterdiği tekstil sektörünün daralması üzerine iş riskini azaltmak için yeni bir sektöre girme kararı aldı. İkinci sektör olarak gayrimenkulü seçti. 2003’te hazırlıklarını tamamladıktan sonra ilk olarak bir AVM ve rezidans projesi ile sektöre adım attı. Otelcilik konusunda dünyanın en saygın kuruluşlarından Kempinski ile birlikte Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı rezidansı olma özelliğini taşıyan Astoria’yı hayata geçirdi. Astoria’nın hemen ardından da Bellevue Rezidences projesine başlayıp bir yılda tamamladı.
Her iki projenin alanında örnek olduğunu belirten Aşçı, “Astoria’nın pazar değeri 500 milyon dolar, Bellevue’nun pazar değeri ise 350 milyon dolar civarında. Ortaya koyduğumuz ürünler özel insanlara hitap ettiği için krizden de hiç etkilenmedik. Projelerimize yatırım yapan müşterilerimiz ciddi paralar kazandı. Açıkçası projelerimiz altın ve dövizden daha fazla prim yapıyor. Nedeni de kalitede alternatifimizin olmaması” diyor.
Gayrimenkul sektörüne her geçen yıl daha da ısınan ve her işte çıtayı daha fazla yükseltmek niyetinde olduğunu ifade eden Aşçı’nın son projesi Maçka Rezidence. 250 milyon dolarlık bir yatırım olan bu projede, Kempinski ve Armani markalarıyla çalışıyor. Armani’nin çok seçici olduğunu söyleyen Aşçı, “Proje ve lokasyondan etkilendikleri için işbirliğini kabul ettiler. Maçka Rezidence 2012’de tamamlandığında 7 yıldızlı bir otel gibi hizmet verecek. Bittikten sonra piyasa değerinin 400 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz” diye konuşuyor. Aşçı’nın bundan sonra hedefinde, İstanbul öncelikli olmak üzere Ankara, İzmir, Bodrum ve Çeşme’de rezidans, iş merkezi ve AVM yatırımları gerçekleştirmek var. Önümüzdeki 5 yılda toplam 10 projeyi hayata geçirmek istediğini açıklayan Aşçı, bu konuda oldukça iddialı: “Sektöre 2 milyar dolar civarında bir yatırım yaparak 10 binlerce insana iş imkanı yaratacağız. Dünyada alanında ilk 10’a girebilecek prestijli projeler yapacağız.”   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER